Zabytkowe kościoły w Antwerpii – przewodnik

Antwerpska Katedra
Spread the love

W historycznym centrum Antwerpii znajduje się pięć wyjątkowych kościołów. Każdy z nich jest inny, każdy to historia sama w sobie i każdy z nich ma swój specyficzny charakter. Wszystkie znajdują się w zabytkowej części miasta, prowadzą do nich drogowskazy turystyczne, bo choć ich wieże górują ponad dachami zabytkowych kamienic, to nie zawsze jest łatwo znaleźć wejście, albowiem wszystkie są otoczone kamienicami, które z czasem zostały wybudowane obok tych kościołów. Te wyjątkowe kościoły to Katedra Najświętszej Marii Panny, kościół św. Andrzeja, kościół św. Jakuba, kościół św. Pawła i kościół św. Karola Boromeusza. Poniżej krótki przewodnik i informacje praktyczne.

Kościół św. Pawła

Kościół św. Pawła jest absolutnie wyjątkowy, bo to gotycki kościół z barkowym wnętrzem. W tym dawnym klasztorze dominikanów z roku 1571 zachwyt budzi nie tylko architektura, ale też dzieła znajdujące się w tym kościele, bo to prawie muzeum. W kościele znajduje się ponad 50 obrazów, w tym dzieła takich mistrzów jak: Jordaens, Rubens, Teniers, Van Balen, Van Dyck. Wyjątkową ozdobę wnętrza stanowią barkowe ołtarze, organy, rzeźby i inne detale. Obok kościoła znajduje się ogród a w nim rzeźby ukazujące cierpienie i zmartwychwstanie Chrystusa.
Wejście główne do kościoła znajduje się od ulicy Veemarkt 14, 2000 Antwerpen. Msze odprawiane są w niedziele i święta o godzinie 10.30. Kościół można zwiedzać od 1 kwietnia do 31 października w dniach od poniedziałku do niedzieli w godzinach 14–17, a w okresie zimowym, czyli od 1 listopada do 31 marca w soboty i niedziele w godzinach 14–17.
Kościół św. Pawła w Antwerpii - St. Pauluskerk in Antwerpen

Kościół św. Jakuba

Kościół św. Jakuba to kościół, z którego wyruszają pielgrzymki z Antwerpii do Santiago de Compostela, to w tym kościele znajduje się grobowiec Petera Paula Rubensa, bo to był jego kościół parafialny. Z kościoła św. Jakuba do domu Rubensa, w którym dziś znajduje się muzeum, czyli Rubenshuis to zaledwie 300 metrów. Ten późnogotycki kościół został wybudowany w latach 1506-1656, jednak jego wnętrze to klasyczny barok, na szczególną uwagę zasługują dekoracje 23 ołtarzy i wyjątkowe rzeźby wielkich mistrzów takich jak Lucas Faydhebre, Artus Quellinus i Hendrik Verbruggen. Tu również znajdują się obrazy wielkich antwerpskich malarzy, jak Rubens, Jordanes, i Van Dyck.
Wejście główne do kościoła znajduje się od strony ulicy Lange Nieuwstraat 73–75, 2000 Antwerpen. Msze są odprawiane w dniach: poniedziałek –piątek o 11.00. w niedziele i święta o godzinie 9.00 i 10.00 (msza gregoriańska). Kościół można zwiedzać od 1 kwietnia do 31 października, od poniedziałku do niedzieli w godzinach 14–17. Cena biletu to 4 euro, dzieci poniżej 12 lat- gratis.
Kościół św. Jakuba w Antwerpii - St. Jacobuskerk in Antwerpen

Kościół św. Karola Boromeusza

Kościół św. Karola Boromeusza został wybudowany w latach 1615–21 czyli w okresie kontrreformacji, dla i przez jezuitów. Warto podkreślić, że Rubens zaprojektował wnętrze kościoła, elewację oraz ołtarz główny, znajdują się w tym kościele oczywiście obrazy Rubensa. Gdy kościół został oddany do użytku budził absolutny zachwyt, mówiono, że to „ósmy cud świata” i „niebo na ziemi”. Jest to najznamienitszy przykład sakralnej architektury barokowej we Flandrii. Tuż obok kościoła znajduje się muzeum koronek.
Wejście główne do kościoła znajduje się od strony ulicy Hendrik Conscienceplein, 2000 Antwerpen. Msze odprawiane są w niedziele i święta o 11.00. Kościół można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 10–12.30 oraz 14–17.
Kościół Św. Boromeusza w Antwerpii

Kościół św. Andrzeja

Kościół św. Andrzeja znajduje się niedaleko tunelu św. Anny dla pieszych i rowerzystów. To kolejny kościół w stylu późnogotyckim z barokowym wnętrzem. Podobnie jak w innych kościołach w Antwerpii tu również znajdują się wspaniałe dzieła sztuki, głównie z XVII wieku. Najważniejsze z nich to pomnik szkockiej królowej Marii Stuart, ołtarz z kościoła z dawnego opactwa cysterskiego św. Bernarda w Hemiksem oraz obraz namalowany przez Otto van Veena, nauczyciela Rubensa.
Wejście główne do kościoła znajduje się od strony ulicy Waaistraat 5, 2000 Antwerpen. Msze odprawiane są w niedziele i święta o godzinie 10.30 i 19.30, a od wtorku do piątku o 18.00. Kościół można zwiedzać od 1 kwietnia do 31 października od poniedziałku do niedzieli w godzinach 14–17, a styczniu i grudniu od poniedziałku do piątku w godzinach 9–12, w soboty w godzinach 10–12.
Kościół Św. Andrzeja w Antwerpii

Katedra Najświętszej Marii Panny

Katedra Najświętszej Marii Panny, czyli De Onze-Lieve-Vrouwekathedraal to duma Antwerpii, jest to największa gotycka świątynia w Niderlandach. Jej budowa trwała prawie 170 lat i nie została ukończona, bo jedna wieża jest dużo niższa. Ta imponująca świątynia została zbudowana z cegły i białego kamienia, maksymalnie może pomieścić 25 tysięcy osób. Jej wnętrze zdobią oryginalne malowidła ścienne, obrazy Rubensa i innych mistrzów oraz nowoczesna rzeźba Jana Fabre. Katedra jest wpisana na Listę UNESCO.
Wejście główne do katedry znajduje się od ulicy Handschoenmarkt, 2000 Antwerpen. Msze odprawiane są od poniedziałku do piątku o godzinie 16.00, w soboty o 16.00 i 17.00, a w niedziele i święta o 9.00, 10.00, 12.00 i 17.00. Katedrę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 10–17, w soboty 10–15 a w niedziele i święta 13–16. Cena biletu to 6 euro, dzieci poniżej 12 lat – gratis.
Katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii - De Onze-Lieve-Vrouwekathedraal in Antwerpen

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar