Tunel św. Anny dla pieszych i rowerzystów

Spread the love

Czy można pieszo, spacerkiem dotrzeć na drugi brzeg Skaldy i popatrzeć na Antwerpię od strony Linkeroever? Tak, mimo, że nie ma nawet jednego mostu łączącego oba brzegi Skaldy. Wystarczy przejść tunelem św. Anny. To tunel dla pieszych i rowerzystów biegnący pod rzeką. Budowa tunelu rozpoczęła się 28 czerwca 1931 roku, a zakończyła 14 sierpnia 1933 roku. Uroczyste otwarcie tunelu nastąpiło 10 września 1933 roku. Wcześniej w tym miejscu kursowały dwa promy.
Pomysł budowy mostu pojawiał się wielokrotnie, ale zawsze był on odrzucany, bo most ograniczałby żeglugę na rzece. Ostatecznie podjęto decyzję o budowie tunelu. Długość tunelu to 572 m, jego średnica wynosi 4,22 m. Tunel znajduje się na głębokości 31,57 m. Wejście do tunelu po obu brzegach rzeki jest dokładnie takie samo: niepozorny budynek, hol wejściowy, winda i ruchome schody. Każda winda może pomieścić 40 osób lub ciężar do 300 kg. Koszt budowy tunelu wyniósł 40 mln franków belgijskich, czyli około 1 mln euro. Podczas II wojny światowej tunel został częściowo zniszczony przez wycofujące się wojska niemieckie. Odbudowa tunelu trwała kilka lat i w tym czasie mieszkańcy Antwerpii ponownie musieli korzystać z przeprawy promowej.
W latach 1992 i 1993 przeprowadzono gruntowny remont tunelu, a od roku 1995 tunel został udostępniony rowerzystom. W roku 1997 cały obiekt został uznany za budynek zabytkowy oraz objęty ochroną prawną. Tunel św. Anny to ciekawy obiekt i warto go obejrzeć, bo do dziś zachowało się wiele oryginalnych elementów, jak przedwojenne drewniane schody ruchome, które wtedy były prawdziwa nowinką techniczną. W chwili otwarcia tunel był bardzo nowoczesny jak na owe czasy. Tunel od początku, od pierwszego dnia otwarcia do dziś stanowi ogromne ułatwienie dla mieszkańców w komunikacji pomiędzy lewobrzeżną a prawobrzeżną dzielnicą miasta.
Tunel św. Anny jest też wykorzystywany przez artystów w ich twórczości, oto kilka przykładów: teledysk do piosenki „I Think I Like You” zespołu The Black Box Revelation został nakręcony w tym tunelu. Poniżej link do tego klipu:

W kwietniu 2009 roku przechodząc przez tunel można było przeczytać wiesz antwerpskiego poety Joke van Leeuwen. Na kaflowych ścianach z samoprzylepnych liter zamieszczono jeden z jego poematów, a wyglądało to tak:

Natomiast 6 grudnia 2014 roku tunel był częścią audiowizualnego spektaklu.

Dla zainteresowanych link do jednominutowego filmu – spacer tunelem:

Galeria zdjęć

Do Tunelu Św. Anny prowadzą drewniane schody ruchome

Podróż schodami jest długa

Drewniane schody ruchome

Wejście do Tunelu św. Anny

Dane: długość: 572m, średnica zewnętrzna: 4,74m, średnica wewnętrzna: 4,30m, chodnik na glębokości: 31,57m

Tunel św. Anny - wejście do windy