Kulinarny raj nad Skaldą

Antoon Van Dyck - Brasserie - Stadfestzaal - Antwerpen
Spread the love

Antwerpia jest wielokulturową metropolią, co przejawia się też w sektorze gastronomicznym, który z powodu pandemii trochę się zmienił. Niektóre kawiarnie zostały zamknięte, inne zmieniły profil działalności a czasem pozornie nie zmieniło się nic, ale zmienił się właściciel lub szef kuchni, co oczywiście też oznacza w praktyce zmiany. Powstało też dużo nowych lokali gastronomicznych, które doskonale wpisują się w nowe trendy, a jednym z nich jest jedzenie na wynos lub z dowozem. Dużą popularnością cieszą się małe restauracyjki specjalizujące się w daniach typu finger food (lub finger foods). To niewielkie dania, które można jeść palcami.  W całej Antwerpii od kilku lat rośnie też liczba lokali typu  fast casual, które są bardzo popularne, jak kafejka Garden of Flavours, której specjalnością są naleśniki podawane na słodko i na słono z różnymi dodatkami. Niezależnie od tego, kto i jaką kuchnię lubi – włoską, indyjską, tajską, japońską, argentyńską czy francuską – to znajdzie w Antwerpii restaurację dla siebie, której menu to obietnica prawdziwej kulinarnej uczty. Nie brakuje też restauracji oferujących dania kuchni polskiej, jak Hot Pot Antwerpia. Wiele antwerpskich restauracji słynie z tego, że oferują dania typowej kuchni flamandzkiej, jak stoofvlees czy stek béarnaise. Miłośnicy dobrego jedzenia mogą delektować się wielokulturowymi daniami w wielu restauracjach, które oferują autorskie dania. Szefowie najlepszych restauracji tworzą innowacyjne koncepcje i oryginalne smaki, jak Viki Geunes w restauracji Zilte, która otrzymała trzy gwiazdki w czerwonym przewodniku Michelin. To nie jedyna antwerpska restauracja, która otrzymała słynne gwiazdki, ich adresy i krótki opis znajduje się na stronie
www.guide.michelin.com/en/be/antwerpen/be-antwerpen/restaurants

Największy wybór kawiarni, barów i restauracji jest w historycznym centrum miasta, w którym znajduje się ponad 300 lokali. Inne dzielnice, w których zagęszczenie restauracji jest równie duże, to okolice dworca Antwerpen Centraal oraz het Zuid. W ostatnich latach na mapie miasta pojawiły się nowe obszary, w których znacznie wzrosła liczba placówek gastronomicznych, to: het De Coninckplein, de Bolivar-Troonplaats oraz de Boomgaardstraat-De Koninck.

Bardzo często dodatkowym atutem kawiarni lub restauracji jest przytulny taras, fenomenalny widok lub piękne otoczenie. Najlepszym tego przykładem są restauracje znajdujące się w zaułku Vlaeykensgang. Inne ciekawe lokalizacje to Fiera w imponującym budynku Handelsbeurs lub Felix Food Klub w dawnym magazynie het  Felixpakhuis na het Eilandje. Niektóre restauracje zachwycają nie tylko dobrym jedzeniem, ale też oryginalnym wystrojem, jak Elfde Gebod, której wnętrze zdobią figury aniołów i świętych. Wiele antwerpskich restauracji wygląda niepozornie a nawet bardzo skromnie, niektóre mieszczą się w starych kamienicach albo w bocznych uliczkach. Często gdzieś na uboczu mieszczą się małe, urocze restauracje, które mają swoich stałych klientów a turystów, którzy sporadycznie trafiają do takich miejsc urzeka ich niezwykła atmosfera.

Restauracja 't Putke - Antwerpen

Beer Central Antwerpen

Brunch w Antwerpii

Cafe z widokiem na Katedre - Antwerpen

Kommilfoo Antwerpen

Cocktail Bar - BelRoy's at Nine - Antwerpen

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar