Namur – city trip

Namur - Wallonie
Spread the love

Namur to stolica Walonii, tu mieszczą się siedziby rządu i parlamentu francuskojęzycznego regionu Belgii. Miasto, którego strategiczne położenie u ujścia rzeki Sambry do Mozy, przesądziło o jego rozwoju już w okresie wczesnego średniowiecza.

Namur odwiedza wielu turystów, ale spędzają tu zaledwie kilka godzin, czasem cały dzień. Odwiedzają główną atrakcję miasta cytadelę na wzgórzu, coś zjedzą na starym mieście i pędzą dalej odkrywać kolejne atrakcje regionu. A szkoda, bo to miasto ma wiele do zaoferowania i można tu spędzić cudowny weekend w rytmie slow. Namur wręcz zachęca do tego, aby zwolnić, zatrzymać się, rozkoszować chwilą i poczuć atmosferę miejsca. Tuż obok zabytkowego kościoła św. Jana Chrzciciela w samym sercu historycznego centrum miasta przy placu du Marché aux Légumes znajduje się najstarsza kawiarnia w mieście Ratin-Tot, która istnieje od roku 1616. Lokal słynie też z bogatej karty piw – ponad 90 w tym wiele lokalnych. W słoneczne dni warto wybrać stolik na tarasie i podziwiać fragment starego miasta. Plac du Marché aux Légumes to niewielki czworokąt, który otaczają domy z XVIII i XIX wieku. Przylegające do placu uliczki są bardzo wąskie, bo w tej części miasta zachował się średniowieczny układ przestrzenny, którego cechą charakterystyczną był regularny układ ulic i centralne umiejscowienie ratusza. W pobliżu znajdują się dwa wyjątkowe kościoły katedra św. Albana (fr. Cathédrale Saint-Aubain, nid. Sint-Aubankathedraal) oraz barokowy kościół św. Lupusa (fr. L’église Saint-Loup, nid. De Saint-Loupkerk).



Katedra św. Albana została zbudowana w latach 1751-1767 w stylu klasycystycznym z elementami baroku według projektu włoskiego-szwajcarskiego architekta Gaetano Matteo Pisoni. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się inna katedra z XIII w, która uległa zniszczeniu a jej pozostałością jest stara wieża. Wnętrze świątyni zdobią wspaniałe obrazy najlepszych malarzy flamandzkich, jak Antoona van Dycka, Jacoba Jordaensa oraz Otto van Veena. Uwagę zwraca dekoracyjna fasada, którą zdobi 20 korynckich kolumn oraz pięć posągów, które przedstawiają Jezusa Chrystusa oraz czterech apostołów.

Kościół św. Lupusa pierwotnie stanowił część kolegium jezuickiego i był pod wezwaniem św. Ignacego. Po likwidacji zakonu został on kościołem parafialnym. Został zbudowany w latach 1621-1645 a jego architektem był jezuita Pieter Huyssens, który realizował też inne projekty, jak kościół św. Karola Boromeusza w Antwerpii. Kościół św. Lupusa jest jednym z najpiękniejszych kościołów barokowych w Belgii, to prawdziwa perła architektury a jego wnętrze zachwyca wielkością i niezwykle bogatym wystrojem.

W mieście jest wiele ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych, ale najbardziej znaną jest oczywiście Cytadela Namur, która góruje nad miastem. Jest to obiekt o bardzo ciekawej historii i dobre miejsce na bardzo długi spacer. Na przestrzeni wieków poszczególni władcy rozbudowywali i modernizowali twierdzę na wzgórzu, która też bardzo ucierpiała w wyniku licznych wojen. Dziś cytadela wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś, w czasach swojej świetności, gdy była obiektem wojskowym. W dawnych koszarach wojskowych mieści się centrum dla zwiedzających Terra Nova, w którym można uzyskać informacje o tym jak najlepiej zwiedzić cytadelę, które obiekty są dostępne, ile kosztuje bilet etc. Najlepszą opcją jest zakup biletu Citadel Pass, który obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem podziemnych korytarzy o długości 500 m oraz przejazd pociągiem turystycznym po wzgórzu, czyli wszystkie atrakcje.

Co jeszcze warto zobaczyć w Namur? Oczywiście het Belfort – gotycką dzwonnicę, która była kiedyś elementem średniowiecznych murów obronnych, a dziś jest wpisana na listę UNESCO. Imponujący budynek De Halle al’Chair (Vleeshuis) z roku 1590, w którym obecnie mieści się muzeum archeologiczne. Tuż obok znajduje się de Grognonpoort, zabytkowa brama z roku 1728. U podnóża cytadeli znajduje się het Hospice Saint-Gilles , dawny szpital, w którym dziś mieści się siedziba parlamentu Walonii. W mieście jest też kilka ciekawych muzeów, a jednym z bardziej znanych jest muzeum poświęcone twórczości Féliciena Josepha Victora Ropsa, belgijskiego grafika symbolisty.

Namur to urocze miasto, które można odkrywać i poznawać kilka dni. To idealne miejsce na krótki weekendowy wypoczynek dla każdego – dla singli, dla par i rodzin z dziećmi. Więcej informacji o atrakcjach turystycznych, hotelach, lokalach gastronomicznych i wydarzeniach kulturalnych w Namur na oficjalnej stronie www.namurtourisme.be/en

Namur - Wallonie - widok na miasto z Cytadeli

Namur, Cathédrale Saint-Aubain

Cytadela w Namur



Widok z Cytadeli - Namur Wallonie

Namur - produkty lokalne

Het Belfort - Namur

Namur

L'église Saint-Loup, De Saint-Loupkerk - Namur

Boutique Corinne - Namur

Wycieczki statkiem w Namur

Houppe Beer - Namur

Namur Wallonie

Namur, place d'Armes. Djoseph et Francwès" (Joseph et François)

Panorama Namur

Cytadela w Namur - schody do Cytadeli

Catadela w Namur - Wycieczkowy autobus

Cytadela w Namur

Pomieszczenia w Cytadeli - Namur

Amfiteatr w Namur

Namur - kościoł św. Jana Chrzciciela

Namur

Ulice w Namur

Murale w Namur

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar