Szopka Bożonarodzeniowa w Utrechcie

Spread the love

Ta nowoczesna, oryginalna i kolorowa szopka została przygotowana z okazji Bożego Narodzenia w katedrze św. Marcina w Utrechcie. Pozornie nie pasuje do zabytkowego, gotyckiego wnętrza katedry, ale w tym surowym i pozbawionym dekoracji kościele przykuwa uwagę wszystkich, którzy wchodzą do katedry. Można podziwiać figury Świętej Rodziny, Trzech Mędrców, pasterzy, zwierząt oraz siedzącego z boku na tronie Heroda.
Katedra św. Marcina w Utrechcie to znakomity przykład francuskiego gotyku klasycznego. Wieża katedry, czyli Domtoren ma wysokość 112,32 cm i jest to najwyższa wieża kościelna w Holandii oraz najwyższy budynek w Utrechcie. Wieża jest symbolem miasta od wieków i została ujęta w wielu dziełach malarskich. Historia tego budynku to historia chrześcijaństwa tego regionu. Pierwszym budynkiem była drewniana kaplica, potem wybudowano kamienny kościół, który został zniszczony przez Normanów. Budynek katedry został odbudowany i przetrwał do roku 1253, kiedy to uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Po tym wydarzeniu rozpoczęto budowę obecnej katedry. Jak to bywało w tamtych czasach trwała ona długo, bo prace rozpoczęto w roku 1254 a za datę ukończenia całej katedry przyjmuje się rok 1515. Budowa wieży została ukończona w roku 1320. Od roku 1580 jest to kościół protestancki.
Ważną datą w historii katedry była środa 1 sierpnia 1674 roku, wtedy to okolice Utrechtu nawiedziła burza, która spowodowała wiele zniszczeń w całym mieście i nie ominęła też katedry, bo zawaliła się część korpusu nawowego. Nawałnica dotarła do miasta około godziny wpół do szóstej wieczorem i dokonała ogromnego spustoszenia w Utechcie, które dokumentował Herman Saftleven. Jego rysunki z lat 1674 i 1675 znajdują się dziś w archiwum w Utrechcie.
Z powodu braku funduszy zniszczona część katedry długo nie została odbudowana, ba nawet nie posprzątano gruzu, który ponad półtora wieku, czyli około 150 lat leżał w tym miejscu. Dziś gruzu już nie ma, otoczenie katedry jest posprzątane i zadbane, katedra została częściowo odbudowana i odnowiona, ale wieża stanowi odrębny budynek.
Szopka bożonarodzeniowa - Trzej Królowie
Szopka bożonarodzeniowa - Trzej Królowie
Szopka bożonarodzeniowa - Herod

Szopka bożonarodzeniowa - Pasterze