Studio Brussel

Studio Brussel - Meir Antwerpen
Spread the love

Dziś tekst o muzyce, czyli o wykonawcach i ich utworach, które możesz usłyszeć w belgijskim radiu. Lubię słuchać radia, zawsze tak było, od początku, gdy zamieszkałam w Antwerpii słuchałam belgijskiego radia. Nie znałam wtedy jeszcze języka niderlandzkiego, ale nie przeszkadzało mi to zupełnie. Każdego dnia słuchałam innej stacji radiowej i tak znalazłam swoje ulubione programy oraz ulubionych wykonawców. Dziś najczęściej słucham Studio Brussel (StuBru), to moja ulubiona belgijska stacja radiowa, która prezentuje muzykę raczej alternatywną, głównie rock, ale są też audycje tematyczne i wtedy usłyszysz też metal, techno, house czy hip-hop. Studio Brussel powstało w kwietniu 1983 roku i początkowo była to lokalna stacja radiowa w Brukseli a program nadawany był tylko przez kilka godzin. Stacja szybko zdobyła uznanie słuchaczy i stopniowo wydłużała czas audycji oraz zwiększała zasięg. Dziś Studio Brussel można usłyszeć w całej Flandrii i ma prawie 10% udziału w rynku, jest to też najpopularniejsza zagraniczna stacja radiowa w Niderlandach. Nic w tym dziwnego, przecież Studio Brussel to niderlandzkojęzyczna staja radiowa a poza tym wielu wykonawców niderlandzkich można usłyszeć na antenie StuBru. W ten sposób ja poznaję artystów belgijskich i niderlandzkich. Poniżej kilka moim zdaniem miłych dla ucha utworów i kilka słów o ich wykonawcach.

High Hi

High Hi to trio z Leuven, które tworzą Anne-Sophie Ooghe (spiew/gitara), Dieter Beerten (śpiew/perkusja) i Koen Weverbergh (gitara basowa). Grają razem od liceum, początkowo jak większość zespołów w piwnicy. Przełomowy był dla nich rok 2014, kiedy dotarli do finału Humo’s Rock Rally konkursu organizowanego od roku 1978 przez tygodnik Humo dla młodych zespołów. Choć nie wygrali zostali zauważeni, zagrali kilka koncertów i zdobyli popularność. W roku 2015 wydali swój debiutancki singiel Calm Down Sir. W marcu 2017 roku ukazała się ich debiutancka płyta Hindrance, ich drugi album Firepool miał premierę w marcu tego roku. Poniżej link do ich utworu, który bardzo lubię a pochodzi z ostatniej płyty.

High Hi – Daggers

Balthazar

O muzyce zespołu Balthazar już trochę pisałam, to znany w Belgii zespół i prawie w każdej stacji radiowej można ich usłyszeć. Zespól istnieje od roku 2004 i od tamtej pory skład trochę się zmienił. Dziś zespół tworzą Maarten Devoldere, Jinte Deprez, Simon Casier, Michiel Balcaen i Tijs Delbeke. Ich ostatni album Fever ukazał się w roku 2019 a 15 lutego 2020 odbyła się premiera singla Halfway.

Balthazar – Halfway
https://www.youtube.com/watch?v=A2Bx8NvXzNs&fbclid=IwAR0-c-HD0_loKPeLdI2Dp03wOGBI81xo18NlMLDw0LH9izgezs-qZ82HVyk

Zita Swoon Group

Zita Swoon Group trudno nazwać zespołem, zresztą twórca tej grupy artystycznej Stef Kamil Carlens mówi, że Zita Swoon Group to „kolektyw artystyczny, który realizuje różnorodne hybrydowe przedsięwzięcia artystyczne wykorzystując różne środki a on sam jest liderem artystycznym”. Stef Kamil Carlens urodził się w Schoten, ale od wielu lat mieszka i pracuje w Antwerpii, tu też zaczynał swoją karierę w latach 90-tych w zespole dEUS, ale o tym zespole innym razem, dziś o Zita Swoon Group. Pierwsza nazwa tej formacji to SKC Moondog, potem zmienili nazwę na A Beatband a później nazywali się Moondog Jr, ostatecznie przyjęli nazwę Zita Swoon, która już została. Od początku tworzą muzykę bardzo różnorodną, często realizują albumy koncepcyjne z udziałem innych artystów a członkowie Zita Swoon Group oprócz projektów wspólnych realizują też indywidualne. Poniżej link do cudownego utworu, który przeniesie Cię do słonecznego Burkina Faso.

Zita Swoon Group – SABABU

Goldband

Goldband to nazwa tynku gipsowego firmy KNAUF, ale też nazwa pewnego zespołu z Hagi. Ta zbieżność nazwy nie jest przypadkowa, ale to celowy zabieg. Boaz, Milo i Karel znają się od dzieciństwa, razem dorastali, razem imprezują i jak mówią razem płaczą. Wszyscy trzej zanim weszli na scenę pracowali w branży budowlanej, jako tynkarze. Zespół Goldband dosłownie przebojem wdarł się na scenę muzyczną w Niderlandach. Ich pierwszy album ukazał się w maju 2019 roku a dziś usłyszysz ich utwory niemal w każdym radiu niderlandzkim i belgijskim. Jak sami mówią grają muzykę dla tynkarzy, artystów, dealerów i influencerów. Jeśli chcesz ich posłuchać to 7 listopada zagrają koncert w kultowym miejscu, czyli w klubie Paradiso w Amsterdamie.

Goldband – Alles Kapot

Lil Kleine

Lil Kleine to pochodzący z Amsterdamu raper, muzyk i aktor, który naprawdę nazywa się Jorik Scholten. Jego debiutancki album WOP! ukazał się w roku 2016, w kolejnych latach ukazały się Alleen (2017) z tej płyty pochodzi utwór Krantenwijk, który bardzo lubię i ci polecam. W kwietniu tego roku ukazał się trzeci album artysty Jongen van de straat. Lil Kleine mimo młodego wieku ma na swoim koncie solidny dorobek artystyczny: siedem hitów, które zajęły pierwsze miejsca na listach przebojów i dwadzieścia platynowych płyt. Lil Kleine często pojawia się w programach telewizyjnych np. Expeditie Robinson, był również jurorem w programie The voice of Holland.

Lil Kleine – Krantenwijk

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar