Joe Scanlan - Nesting Bookcases 2012/2013 - Mu.ZEE Oostende

Joe Scanlan i jego Nesting Bookcases

Spread the love

Nesting Bookcases to nowoczesne dzieło sztuki amerykańskiego artysty Joego Scanlan, jest to obiekt, który łączy w sobie dwie funkcje – sztuki i użytkową. Składa się on z kilku części, które idealnie do siebie pasują. Całość jest tak skonstruowana, że poszczególne elementy są łatwe w transporcie, proste w ponownym montażu i stabilne po ustawieniu. Instalacja może być nie tyko dziełem sztuki, ale też może być wykorzystana w sposób praktyczny, jako regał do przechowywania różnych rzeczy.
Nesting Bookcases to znak rozpoznawczy działalności artystycznej Joego Scanlan, bo artysta nieustanie je tworzy i rozpowszechnia. Pierwsze regały stworzył w roku 1990, a w kolejnych latach przerabiał je i zmieniał. Czasem celem zmian było dostosowanie obiektu to otoczenia a czasem chodziło o radykalne i strukturalne zmiany. Instalacja, która jest widoczna na zdjęciu to Nesting Bookcases i obecnie znajduje się ona w Mu.ZEE w Ostendzie. Składa się ona z dziewiętnastu elementów, które zostały wykonane przez BVBA Meubelen Devriese uit Ruddervoorde, Brooklyn Custom Fabricators, Brooklyn New York oraz samego artystę.
Nesting Bookcases to dzieło sztuki, które było częścią ciekawego projektu artystycznego, który został zrealizowany w Ostendzie w latach 2012-2013. Mieszkańcy Ostendy mogli wypożyczyć na okres sześciu miesięcy jeden z elementów instalacji, czyli regału z półkami do swojego domu i użytkować go jak tymczasowy element wystroju wnętrza, który jest elementem codziennego użytku. Wybrano dziewięć osób, które wzięły udział w tym projekcie artystycznym. Sposób wykorzystania i użytkowania Nesting Bookcases przez poszczególne osoby został udokumentowany w formie zdjęć i wywiadów, które zostały opublikowane w lokalnej prasie oraz w publikacjach o tematyce artystycznej.
Joe Scanlan jest współczesnym amerykańskim artystą i pedagogiem, urodził się w 1961 roku w Circleville, Ohio. Od lat mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Zainteresowanych odsyłam na oficjalną stronę www artysty: joescanlan.biz