Beginaż w Antwerpii

Begijnhof Antwerpen
Spread the love

W centrum miasta, a dokładnie w dzielnicy uniwersyteckiej znajduje się niezwykłe miejsce, które dla różnych osób w poszczególnych wiekach zawsze było oazą spokoju. Przechodząc przez bramę wchodzimy na teren kompleksu budynków mieszkalnych, znajduje się tu też kościół św. Katarzyny z XIX wieku, piękny trawiasty dziedziniec i mały sad.


Booking.com

Na bramie znajduje się informacja, że to miejsce, w którym obowiązują określone zasady, np. nie można tu głośno rozmawiać, opalać się, jeździć na rowerze. To wyjątkowe miejsce to Het Begijnhof van Antwerpen, czyli beginaż przy ulicy Rodestraat, który powstał w XVI wieku, bo wtedy antwerpskie beginki osiedliły się w obrębie murów miejskich.
Beginaż to miejsce, które zamieszkiwały beginki, pobożne i niezamężne kobiety, które żyły we wspólnocie (beginacie) nie wycofując się zupełnie z życia świeckiego. Beginki ślubowały czystość, ubóstwo oraz posłuszeństwo, gdy należały do wspólnoty i zamieszkiwały w beginażu, ale zawsze mogły dobrowolnie opuścić beginat. Istniały też beginaty tworzone przez mężczyzn. Flamandzkie beginaże były autonomiczne, bardzo dobrze zorganizowane i rządziły się własnymi prawami. Beginaże znajdują się w wielu belgijskich miastach i są kulturowym dziedzictwem regionu, dlatego też trzynaście z nich zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Pierwszy beginaż w Antwerpii beginki zamieszkiwały w latach 1240-1542 i znajdował się on poza murami miejskimi na południe od miasta, był to tzw. Het Hof Sion. Nowy beginaż, ten przy ulicy Rodestraat został założony w roku 1545. Początkowo domy beginek były budowane wokół kwadratowego placu, jednak z powodu rosnącej liczby beginek wyznaczono dodatkową aleję w kształcie litery L, przy której powstawały kolejne domy. W szczytowym okresie beginaż liczył ponad osiemdziesiąt domów i trzy klasztory, w których zamieszkiwało prawie 300 beginek.
Antwerpski beginaż przetrwał trudny okres wojen religijnych, jednak pod panowaniem francuskim beginki musiały opuścić beginaż, bo został on skonfiskowany i zostali tu zakwaterowani francuscy żołnierze. W roku 1821 beginki odzyskały swoją własność, jednak była to tylko część dawnego kompleksu. Niektóre budynki zostały zburzone a ziemia została podzielona na działki, które zostały sprzedane. Ucierpiał też kościół, bo został częściowo zniszczony w roku 1799 a to, co z niego ocalało zostało wkomponowane do nowego neogotyckiego kościoła św. Katarzyny, który został zbudowany w latach 1827-1830. Beginki żyły tu spokojnie w kolejnych latach, dopiero w roku 1925 przeniosły się do klasztoru a w ich domach zamieszkały inne osoby (emerytowani księża, samotne kobiety i małżeństwa emerytów). W 1986 roku zmarła ostatnia beginka z Antwerpii, Virginie Laeremans, a 14 kwietnia 2013 roku w wieku 91 lat zmarła ostatnia na świecie beginka – Marcella Pattyn. Wraz z nią wygasła ponad 800-letnia tradycja beginek.
Dziś antwerpski beginaż nadal pełni funkcje mieszkalne i tak też będzie w przyszłości, bo w marcu 2020 roku AG Vespa miejska spółka zajmująca się nieruchomościami rozpoczęła proces przebudowy i odnowienia budynków, którego celem jest utworzenie kompleksu przystępnych cenowo mieszkań na wynajem. 

Begijnhof Antwerpen

Begijnhof Antwerpen

Begijnhof Antwerpen

Begijnhof Antwerpen

Begijnhof Antwerpen

Begijnhof Antwerpen

Begijnhof Antwerpen

Begijnhof Antwerpen

Begijnhof Antwerpen

Begijnhof Antwerpen

Begijnhof Antwerpen

Begijnhof Antwerpen

Begijnhof Antwerpen

Begijnhof Antwerpen

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar