Chodź na piwo

Don't worry, be hoppy! - Antwerpen
Spread the love

Belgia to kraj piwa i z tym napojem Belgia jest kojarzona. Belgijskie piwa mają wielu zwolenników i są cenione na całym świecie. A czy przeciętny Belg pije dużo piwa? Jaka jest kultura picia piwa w Belgii?
Według statystyk i badań przeprowadzonych przez The European Social Survey (ESS) wynika, że Belgowie piją alkohol częściej niż przeciętny Europejczyk, ale jednorazowo spożywają mniejsze ilości. Badania zostały przeprowadzone w 15 krajach Europy a więcej informacji na stronie http://www.europeansocialsurvey.org/

Okazuje się, że 10% Belgów powyżej 15 roku życia pije alkohol codziennie a 24% pije alkohol kilka razy w tygodniu. Warto zwrócić uwagę na to, co i jak piją Belgowie, bo badanie pokazuje, że Belgowie, Francuzi i Holendrzy piją częściej, ale mniej. Natomiast Irlandczycy, Czesi i Norwegowie piją alkohol rzadziej, ale w większych ilościach.

W dni powszednie aż 66% Belgów pije alkohol, średnio spożywają oni 27 gramów alkoholu, co odpowiada trzem piwom. W dni weekendowe, czyli piątek – niedziela aż 81% Belgów pije alkohol i wpijają więcej niż w dni powszednie, bo przeciętnie 41 gramów alkoholu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zawartość alkoholu w belgijskich piwach bywa wysoka, np. Piraat Red zawiera – 10,5%, Liefmans Goudenband – 8,0%, Grimbergen Double – 6,5%. W supermarketach często organizowane są promocje, w których kupując jedną skrzynkę piwa druga jest gratis lub za połowę ceny. Belgijscy eksperci podkreślają, że w picu alkoholu ważna jest odpowiedzialność i koniecznością są minimum 2 dni w tygodniu bez alkoholu, aby uniknąć uzależnienia.

Belgowie lubią piwo i piją je często, ale większość pije niewielką lub umiarkowaną ilość alkoholu. Dla wielu Belgów to tradycja, że po pracy wychodzą na jedno piwo z kolegami albo już po powrocie do domu idą do swojego ulubionego lokalu, który znajduje się blisko ich domu. Niektórzy są stałymi klientami od lat a obsługa zna ich upodobania. Wyście na piwo jest elementem tygodniowej rutyny, to forma relaksu oraz kontaktu ze znajomymi i sąsiadami. Tu nikogo nie dziwi małżeństwo emerytów, którzy wychodzą razem na piwo w godzinach południowych. Albo dwie starsze panie, koleżanki emerytki, które delektują się piwem na tarasie kawiarni. W każdej miejscowości znajdują się małe kawiarnie, piwiarnie i zawsze są tam klienci.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar