Mural Humain - Zenith - Matthias Schoenaerts

Humain – mural z podtekstem

Spread the love

Na budynku Het Provinciaal Instituut voor Hygiëne przy ulicy Kronenburgstraat
w Antwerpii w ubiegłym roku pojawił się mural, o którym informowały nie tylko lokalne media antwerpskie, ale też ogólnokrajowe. Mural pt. „Humain” wzbudza zainteresowanie z wielu powodów. Nie, dlatego, że powstał, bo Antwerpia to miasto street artu i jest to jeden z wielu murali w mieście oraz kolejny tego artysty. Zainteresowanie wzbudza zarówno autor dzieła, jak i jego przekaz. Mural wykonał artysta używający pseudonimu Zenith a jego dzieła można podziwiać też w innych miastach np. w Ostendzie. Zenith to Matthias Schoenaerts najpopularniejszy obecnie belgijski aktor, który w ostatnich latach więcej czasu spędzał w Hollywood niż w Antwerpii. Jednak z powodu pandemii i lockdownu w ubiegłym roku dłużej przebywał w rodzinnym mieście. Czas wolny wykorzystał bardzo twórczo i wziął udział w projekcie artystycznym ‘Art Reconnects Belgium’ pod patronatem BOZAR.
‘Art Reconnects Belgium’  to inna forma uczczenia święta narodowego 21 lipca (koronacja Leopolda I, króla Belgów w roku 1831), bo z powodu pandemii tradycyjne formy obchodów zostały odwołane. Nieprzypadkowo wybrane zostało miejsce lokalizacji muralu, bo w laboratorium Het Provinciaal Instituut voor Hygiëne wykowywane są testy na COVID-19. Ukryte znaczenie tego muralu może być dla wielu trudne do odczytania, bo w Antwerpii dłoń to wyjątkowy symbol. Schoenaerts nawiązuje do antwerpskiej legendy o Brabo, który odciął dłoń Antigoona, ale to też nawiązanie do kolonialnej przeszłości Belgii, kiedy nieposłusznym odcinano dłonie. Kwestia belgijskich kolonii to temat, który zawsze budzi duże emocje w Belgii, dlatego Matthias Schoenaerts podkreśla, że nie chce „(…)nikogo obrażać, atakować ani obwiniać. Ale może warto mówić o tej przeszłości.(…)” Dłoń ma też szczególne znaczenie teraz, w czasie pandemii, „(…)ponieważ jest to znak połączenia. Z powodu koronawirusa nie wolno nam teraz podawać sobie rąk. Ale nadal potrzebujemy siebie nawzajem, bardziej niż kiedykolwiek (…)” – mówi Matthias Schoenaerts.
Jeśli interesuje Cię street art, to na blogu znajdziesz więcej artykułów o tej formie sztuki i dużo zdjęć antwerpskich murali.