François-Joseph Navez - Théodore Joseph Jonet and his two daughters

François-Joseph Navez – portrecista

Spread the love

François-Joseph Navez to belgijski malarz przedstawiciel klasycyzmu, który sławę i uznanie zdobył malując wspaniałe portrety. Zdjęcie to obraz jego autorstwa z roku 1832 pt. ”Théodore Joseph Jonet and his two daughters” (fr. Théodore Jonet et ses deux filles), który obecnie znajduje się w Het Groeningemuseum w Brugii. Jest to portret zbiorowy Théodore’a i jego dwóch córek, dziewczyna w niebieskiej sukni to jego starsza córka Juliette, a obok niej młodsza Emilie.
Théodore Joseph Jonet był znanym belgijskim prawnikiem i politykiem, był także prezesem Sądu Apelacyjnego w Brukseli oraz deputowanym w Izbie Reprezentantów (nid. Kamer van Volksvertegenwoordigers, fr. la Chambre des Représentants). François-Joseph Navez i Théodore Joseph Jonet byli dobrymi znajomymi.
François-Joseph Navez urodził się 16 listopada 1787 roku w Charleroi a zmarł 12 października w roku 1869 w Brukseli. Naukę malarstwa rozpoczął w Brukseli u Pierre’a François. Następnie kształcił się w Paryżu i we Włoszech. W latach 1835-1862 był dyrektorem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli. Oprócz wspaniałych portretów malował też obrazy o tematyce religijnej, mitologicznej i historycznej.