Urodzinowe tradycje

Tort Urodzinowy w Belgii
Spread the love

Dzień urodzin, to dla niektórych osób dzień, jak co dzień, ale dla większości jest to dzień szczególny i wyjątkowy. Każdy świętuje ten dzień tak, jak lubi, jak chce, z kim chce, według własnego pomysłu. Urodziny to szczególnie ważny dzień dla młodszych dzieci oraz ich rodziców, którzy przygotowują dla nich przyjęcie urodzinowe oraz słodki poczęstunek dla koleżanek i kolegów z klasy. A jakie są belgijskie tradycje urodzinowe? Zacznijmy od tego, że dla Belgów urodziny to ważne święto, które celebrują z elegancją w szkole, w pracy i w domu.

Urodziny w pracy

W każdej firmie panują trochę inne zwyczaje, ale z reguły solenizant przygotowuje poczęstunek dla współpracowników, których informuje z wyprzedzeniem o dacie i godzinie poczęstunku. Najczęściej w czasie przerwy na lunch w pomieszczeniu socjalnym (połączenie kuchni i stołówki) wszyscy się spotykają, składają życzenia i delektują słodkim poczęstunkiem. Zwykle są to małe batoniki lub ciasteczka z nadzieniem pakowane każdy osobno, które są wyłożone na dużej tacy, półmisku lub w koszyczku. W niektórych firmach jest też osoba, która poza swoimi zwykłymi obowiązkami zawodowymi zajmuje się też zamawianiem dowozu słodkości z cukierni do firmy, oczywiście na zlecenie solenizanta. Dużą popularnością cieszą się ciastka typu eklerki, donaty (doughnut, donut), czasem jest to ciasto typu vlaai. Najczęściej dostawcą jest zawsze ta sama cukiernia od lat, która znajduje się niedaleko firmy i gwarantuje odpowiednią, jakość wyrobów cukierniczych. To wygodne rozwiązanie dla osób, które krótko pracują w danej firmie i nie orientują się do końca w obowiązujących w firmie zwyczajach. Organizowanie poczęstunku w pracy nie jest oczywiście obowiązkiem, to tylko ogólnie przyjęty zwyczaj, ale bardzo powszechny.

Niektóre firmy wysyłają na adres domowy pracownika, który ma urodziny kartkę urodzinową a nawet drobny upominek, np. bilet do kina dla dwóch osób lub kupon rabatowy na zakupy w sklepie internetowym bol.com. W ostatnich latach firmy częściej wysyłają elektroniczne kartki urodzinowe i podarki. Czasem pracownik dostaje w prezencie gadżety firmowe, jak kubek, głośnik bluetooth, torba treningowa itp., ale takich firm jest niewiele.

Urodziny w szkole

Jakie zwyczaje urodzinowe obowiązują w danej szkole dowiadują się rodzice podczas tzw. infoavond, to spotkanie organizacyjne, które odbywa się najczęściej w pierwszych dniach września. Podczas tego spotkania omawiane są różne sprawy dotyczące szkoły i uczniów, a rodzice mają okazję poznać nauczycieli. Zwykle trochę inaczej obchodzone są urodziny w przedszkolu (kleuterschool) niż w szkole podstawowej (lagere school).

W przedszkolu obowiązuje zwyczaj, że w dniu urodzin dziecko przynosi słodki poczęstunek dla kolegów i koleżanek z klasy, czasem oprócz słodyczy dzieci dostają też małą zabawkę. Popularne są małe figurki zwierząt lub inny gadżet, jak kolorowy ołówek, notes, bańki mydlane, magiczna sprężyna i inne. W wielu sklepach dostępne są zestawy takich gadżetów, np. zestaw 25 elastycznych ołówków. Bardzo często nauczyciele proponują rodzicom, aby zamiast zbędnych gadżetów, które szybko się nudzą dzieciom oraz słodyczy kupić rzecz praktyczną dla szkoły, np. zabawkę lub książkę, z której będą mogły korzystać wszystkie dzieci przez wiele miesięcy a może nawet lat. Niektórzy rodzice decydują się na zakup książki dla szkoły, ciastek dla dzieci a nauczyciele zostają obdarowani czekoladami w elegancko zapakowanym pudełku. Tego dnia w przedszkolu dziecko obchodzące urodziny ma swój wielki dzień, jest w centrum uwagi. Dostaje koronę, pozostałe dzieci skałą dają mu życzenia, śpiewają piosenki a pora lunchu tego dnia to małe przyjęcie urodzinowe. Nie brakuje też odpowiednich dekoracji, jak balony, girlandy i charakterystyczne czapeczki urodzinowe.

W szkole podstawowej jest podobnie, ale jednak trochę inaczej. Solenizant nie przynosi już gadżetów podarunkowych dla całej klasy, a jedynie poczęstunek w formie słodkiego bufetu. Często nauczyciele wyznaczają jeden dzień w miesiącu, w którym organizowane jest klasowe przyjęcie urodzinowe dla wszystkich dzieci, które obchodzą urodziny w danym miesiącu. W praktyce wygląda, to tak, że mamy uczniów ustalają, które dziecko, co przyniesie do szkoły tego dnia, np. jedna osoba przynosi kubki i napoje, kolejna kruche ciastka literki, inna chipsy lub chrupki itd. W ten sposób dzieci świętują swoje urodziny wspólnie i razem organizują klasową imprezę urodzinową. Zawsze są odpowiednie dekoracje, jest muzyka i dużo dobrej zabawy.

W szkole średniej to już jest tak, jak ustalą wspólnie uczniowie z nauczycielem, oczywiście zgodnie z zasadami panującymi w danej szkole. Najczęściej solenizant przynosi coś słodkiego dla całej klasy.

Przyjęcie urodzinowe

Zazwyczaj przyjęcie urodzinowe dla dziecka rodzice organizują od momentu, gdy zacznie ono chodzić do przedszkola. Pozornie prosta sprawa, zapraszamy dzieci, przygotowujemy poczęstunek i już. Niestety nie jest tak łatwo, bo obowiązują pewne zasady, które wszyscy oczywiście znają i do nich się stosują, bo one bardzo wszystko ułatwiają. Niektóre kwestie trzeba dobrze przemyśleć i zaplanować, aby przyjęcie urodzinowe było sukcesem towarzyskim. Najpierw trzeba ustalić datę i godzinę. Z reguły przyjęcia odbywają się w dni weekendowe w okolicach daty urodzin, choć bywa, że rodzice dzieci urodzonych w lipcu czy sierpniu organizują dla nich przyjęcie w czerwcu lub wrześniu i trwa ono do trzech godzin. Goście zostają poinformowani na zaproszeniu, o której godzinie zaczyna i kończy się przyjęcie np. 14-17. Wszyscy przychodzą i wychodzą punktualnie o określonej godzinie, plus minus pięć minut. Rodzice zaproszonych dzieci nie uczestniczą w przyjęciu, tylko dzieci przywożą i odbierają o konkretnej godzinie. Kolejna kwestia to lista gości, ile dzieci zapraszamy. Zdarza się, że rodzice zapraszają całą klasę, ale częściej tylko kilka wybranych osób. Zwyczajowo zapraszamy tyle osób ile lat kończy dziecko. Jeśli dziecko kończy 5 lat, zapraszamy pięcioro dzieci, jeśli kończy 8 lat zapraszamy ośmioro dzieci i zgodnie z tą zasadą każdego roku więcej.

Następnie wybieramy formę zaproszenia, możemy przygotować razem z dzieckiem ładne papierowe zaproszenia, albo kupić gotowe i tylko wypisać, choć najczęściej rodzice wysyłają zaproszenie na urodziny w formie SMS-u. Jeśli wybraliśmy zaproszenia papierowe to możemy je wysłać pocztą, o ile znamy adres albo wrzucić do skrzynki pocztowej. W wielu szkołach obowiązuje zasada, że nie rozdaje się zaproszeń na terenie szkoły, bo zawsze będą dzieci, które nie otrzymały zaproszenia. Brak zaproszenia bardzo głęboko dotyka małe dzieci, czują się one pominięte, wykluczone i nie rozumieją całej sytuacji. Czasem prowadziło to do łez i konfliktów, stąd taka zasada, ale jest wyjątek. Można rozdać zaproszenia w szkole, jeśli na przyjęcie jest zaproszona cała klasa i takie sytuacje oczywiście się zdarzają, ale sporadycznie, bo przyjęcie urodzinowe dla całej klasy (ponad dwudziestu uczniów) to poważny wydatek dla rodziców i duże wyzwanie organizacyjne. Ważne jest, aby zaproszenia zostały dostarczone z odpowiednim wyprzedzeniem, z reguły dwa tygodnie przed imprezą.

Bardzo ważny jest wybór miejsca na organizację przyjęcia urodzinowego, możemy zaprosić dzieci do domu i urządzić imprezę w ogrodzie, jeśli mieszkamy w domu z ogrodem albo zorganizować tzw. urodziny tematyczne w oryginalnym miejscu. Wielu rodziców wybiera tę drugą opcję, bo jest to praktyczne rozwiązanie i gwarancja dobrej zabawy dla dzieci. Jest wiele miejsc, które mają w swojej ofercie organizację tematycznych przyjęć urodzinowych dla dzieci, jak:


ZOO Antwerpen – www.zooantwerpen.be/nl/verjaardagsfeestje


MoMU Muzeum Mody – www.momu.be/en/birthday-parties


Kinepolis – www.kinepolis.be/nl/content/verjaardagsfeestjes/#Verjaardagsfeestjes_antwerpen


Atelier Fonzz – pracownia kreatywna w Kalmthout – www.fonzz.be

Rodzice wybierają pakiet, który im odpowiada, czasem cena obejmuje nie tylko wynajem miejsca i animacje dla dzieci, ale też przekąski, napoje, tort, dekoracje, itd. Jeśli organizujemy przyjęcie w domu, to mile widziane są ciekawe zajęcia kreatywne, gry i zabawy dla dzieci, bo przyjęcie powinno być zaplanowane w każdym szczególe.

Istotnym elementem imprezy jest jedzenie i picie. Jako napój podawane są soki owocowe i woda, popularne przekąski to małe ciasteczka tzw. cupcakes, chipsy, żelki, galaretki, pianki, owoce oraz tort. Mało, rzadko kiedy podawane są frytki z kiełbaskami czy naleśniki z dodatkami.

Zarówno dla gości, jak i solenizanta ważny jest oczywiście prezent i tu też obowiązują określone zwyczaje. Goście mogą sami wybrać, jaki przygotują podarunek urodzinowy, ale w praktyce rodzice zaproszonych dzieci kontaktują się z rodzicami dziecka, które ma urodziny i pytają, wprost czym można ich dziecku sprawić przyjemność, jakie zabawki lubi (lego, książki, puzzle, gry planszowe). Popularnym rozwiązaniem jest prezent składkowy, zamiast wielu drobiazgów dziecko dostaje jeden od wszystkich zaproszonych dzieci, najczęściej składka na prezent wynosi 10-15 euro od osoby. Niektórzy rodzice (organizatorzy urodzin) tworzą grupę na WhatsApp np.  Verjaardag Ann i w ten sposób komunikują się z rodzicami zaproszonych dzieci. Tam też wklejają link do sklepu internetowego, w którym można kupić dokładnie to, o czym marzy ich dziecko. Potem rodzice pozostałych dzieci wspólnie to kupują, a dzieci na przyjęciu wspólnie wręczają ten prezent. To rozwiązanie, które się sprawdza i wszyscy są zadowoleni. Jeśli mowa o prezentach, to na koniec imprezy wszystkie dzieci dostają w podziękowaniu za udział w przyjęciu mały podarunek, gadżet i coś słodkiego. W dobrym tonie jest wysłać uczestnikom przyjęcia kilka zdjęć z tego wydarzenia, najlepiej kilka dni później.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar