Bruksela w moim obiektywie

Spread the love

Bruksela to wspaniałe miasto, które można poznawać i odkrywać całymi miesiącami a nawet latami, ale nie każdy ma takie możliwości, by spędzić tu tak dużo czasu. Wiele osób spędza tu kilka tygodni albo miesięcy, bo uczestniczą w różnych programach międzynarodowych, odbywają staż albo dostali pracę na czas określony w jednej z wielu organizacji międzynarodowych. Jest wiele możliwości, bo to w Brukseli znajdują się siedziby lub przedstawicielstwa wielu organizacji międzynarodowych, jak Rada Europy (Council of Europe), NATO – Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego ( North Atlantic Treaty Organization), Eurocontrol – Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (European Organisation for the Safety of Air Navigation), Unii Europejskiej i jej instytucji, organów oraz agencji. To wszystko sprawia, że Bruksela jest miastem kosmopolitycznym, nowoczesnym i dynamicznym, ale też zróżnicowanym. W Brukseli jest wiele wspaniałych zabytków, ciekawych muzeów, dobrych restauracji, klimatycznych kawiarni i innych atrakcji dla turystów. Każda dzielnica Brukseli jest ciekawa i zachwyca, czy to historyczne centrum, dzielnica europejska czy przedmieścia. W internecie można znaleźć chyba już setki wpisów z pobytu w Brukseli, z poradami gdzie spać, co i gdzie zjeść oraz co koniecznie trzeba zobaczyć, które miejsca i muzea trzeba odwiedzić. Ale jeśli nie masz planu zwiedzania, to się nie przejmuj i tak zwyczajnie pospaceruj po mieście. Poniżej zdjęcia z moich spacerów po Brukseli, do których cię zachęcam. W tym wpisie nie znajdziesz listy top 10 miejsc atrakcyjnych turystycznie, ważnych i ciekawych, ale podpowiem Ci jak przygotować się do samodzielnego zwiedzania. A jest to bardzo proste.

Mapa – uważam, że warto ją mieć i najlepiej w tym celu udać się do informacji turystycznej, bo tam dostaniesz aktualną mapę miasta. Te mapy mają tę zaletę, że z reguły są na nich zaznaczone najważniejsze zabytki i ciekawe miejsca. Warto też zaopatrzyć się w mapę – schemat komunikacji miejskiej albo, chociaż mapę metra w Brukseli, na której są zaznaczone najważniejsze stacje, bo to znacznie ułatwi zwiedzanie miasta. Tak wiem, że dla wielu osób mapa papierowa to przeżytek, bo wystarczy ta w telefonie, ale ja należę to tych, którzy korzystają z tradycyjnych map.

Bilet, jeśli zamierzasz korzystać z komunikacji miejskiej. Możesz kupić bilet, który jest ważny 24, 48 lub 72 godziny albo inny abonamentowy a szczegóły, czyli rodzaje i ceny biletów znajdziesz na tej stronie:
https://www.delijn.be/en/vervoerbewijzen/tickets/jump.html?vertaling=true

Okulary przeciwsłoneczne i parasolka (no chyba, że masz kurtkę przeciwdeszczową) te rzeczy zawsze miej przy sobie, bo w Brukseli rano może być deszczowo a w południe słonecznie albo odwrotnie. Potwierdzi, to każdy, kto spędził kilka dni w tym mieście.
Maseczka ochronna, bo w wielu miejscach należy ją nosić. Przepisy w tym zakresie szybko się zmieniają a w dodatku tu w Belgii władze poszczególnych prowincji mogą wprowadzić dodatkowe własne przepisy, dlatego poniżej link do oficjalnej strony a tam informacje są regularnie aktualizowane. Sprawdź sobie, bo, po co płacić mandat, lepiej te pieniądze wydać na coś innego. Strona z informacjami dla turystów: https://www.brussels.be/tourism i strona na której znajdują się informacje o aktualnych zasadach i ograniczeniach w związku z koronawirusem https://www.brussels.be/coronavirus

Dobry humor to podstawa, zwłaszcza teraz, bo obostrzenia, które zostały wprowadzone i ciągle są zmieniane w związku z koronawirusem sprawiają, że jest mniej miło i sporo jest utrudnień podczas zwiedzania (ograniczona liczba osób, rezerwacje online itp.), ale i tak zachęcam cię do spaceru po Brukseli. Warto.

Bruksela

Bruksela

Bruksela

Bruksela

Bruksela

Bruksela

Bruksela

Bruksela

Bruksela

Bruksela

Bruksela - Atomium

Bruksela

Bruksela

Bruksela

Bruksela

Bruksela

Bruksela