Mozaika „Dead Skull” koło MAS

Dead Skull - MAS Antwerpen
Spread the love

Na dziedzińcu Museum aan de Stroom (MAS) w Antwerpii znajduje się współczesne dzieło sztuki Luca Tuymansa o powierzchni 1600 m2 pt. ”Dead Skull” („Martwa Czaszka”). To mozaika o wymiarach 40 na 40 metrów, do jej wykonania użyto 96.569 kamieni granitowych w czterech różnych rozmiarach i jedenastu odcieniach szarości. Osoba stojąca na placu pod budynkiem MAS nie widzi tej mozaiki i aby ją zobaczyć trzeba wjechać na wyższe piętra budynku MAS. Najlepszy widok jest z okien na 5 piętrze albo z tarasu widokowego znajdującego się na dachu budynku (wstęp na taras jest bezpłatny). Wiele osób, które tam przebywa nawet nie zauważa tej mozaiki pod swoimi stopami i tego, że właśnie obcują ze sztuką. To pierwsze dzieło tego artysty, które zostało umieszczone w przestrzeni publicznej w bardziej trwałej formie, wcześniej wykonał on kilka murali.
Mozaika „Dead Skull” odnosi się do obrazu Luca Tuymansa o tym samym tytule z roku 2002, który obecnie znajduje się National Gallery w Waszyngtonie. Jest to olej na płótnie o wymiarach 114 na 91 cm. Luc Tuymans tworząc ten obraz zainspirował się tablicą pamiątkową poświeconą antwerpskiemu malarzowi o nazwisku Quinten Massijs (znany też, jako Kwinten lub Quentin, Massijs lub Matsijs, Matsys, Massys, Metsijs, Metsys, Messijs lub Messys), który był założycielem szkoły malarskiej w Antwerpii. Quinten Massijs był synem kowala, miał dwie żony i trzynaścioro dzieci. Jego dzieła można dziś podziwiać w wielu muzeach i galeriach w Europie i USA.
A kim jest Luc Tuymans? To współczesny belgijski artysta, który mieszka i pracuje w Antwerpii. Zajmuje się nie tylko malarstwem, ale też filmem i grafiką. W swojej twórczości często porusza tematy trudne, bolesne i traumatyczne, jak belgijski kolonializm, flamandzki nacjonalizm, czy Holocaust.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar