MAS – Museum aan de Stroom

MAS - Museum aan de Stroom - Antwerpen
Spread the love

Het Eilandje to dziś modna i nowoczesna dzielnica Antwerpii, która dawniej była dzielnicą portową. O historii tego miejsca przypominają zabytkowe dźwigi portowe, dawne magazyny, hangary i stylowe latarnie. W dokach portowych nie cumują dziś statki towarowe czy pasażerskie firmy żeglugowej Red Star Line, ale jachty i żaglówki. Jedną z największych atrakcji tej dzielnicy, ale też nowym symbolem Antwerpii jest wyjątkowy budynek, który tu się znajduje – het MAS, het Museum aan de Stroom. Budynek muzeum jest bardzo charakterystyczny i nie można go nie zauważyć, bo zewnętrzna fasada MAS pokryta jest czerwonym indyjskim piaskowcem (Dholpur Red Sandstone, znany też, jako czerwony piaskowiec Agra), z tego kamienia zbudowany jest słynny Czerwony Fort w Agrze. Okna budynku zostały wykonane z zakrzywionej szklanej płyty, na dachu znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się widok na miasto, na antwerpski port, na rzekę Skaldę. MAS to bardzo nowoczesne muzeum, którego kolekcję stanowią zbiory z muzeów het Volkskundemuseum, het Nationaal Scheepvaartmuseum, które zostały zlikwidowane albo inaczej mówiąc połączone w ramach nowej placówki. Decyzja o budowie nowego muzeum została podjęta w 1998 roku, w następnym roku ogłoszony został międzynarodowy konkurs architektoniczny, który wygrała światowej sławy firma Neutelings Riedijk Architects, której projekt jest nawiązaniem do historycznej atmosfery i funkcji dzielnicy Het Eilandje. Budynek MAS w liczbach: wysokość – 60 metrów, powierzchnia wystawiennicza – 5700m2, 10 kondygnacji, 7 sal muzealnych a koszt inwestycji – 56 mln euro. Oficjalne otwarcie muzeum nastąpiło 14 maja 2011 roku.

MAS to bardzo nowoczesne i wszechstronne muzeum, na zwiedzanie, którego warto przeznaczyć cały dzień. Na każdym piętrze znajduje się inna wystawa tematyczna, niektóre to wystawy stałe, inne to wystawy czasowe a na dachu muzeum znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać Antwerpię (wstęp na taras jest gratis). MAS to muzeum, w którym dzieci są mile widziane i sporo tu dla nich atrakcji. Regularnie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia edukacyjno-kulturalne specjalnie dla dzieci (informacje znajdują się na stronie www muzeum). Otoczenie muzeum zostało tak zaprojektowane, że tworzy spójny kompleks z budynkiem muzeum, bo zarówno budynek sklepu MASshop, jak i Portopolis zostały zbudowane z tego samego kamienia – czerwonego indyjskiego piaskowca. Tu nic nie jest dziełem przypadku, bo nawet mozaika na dziedzińcu muzeum, to dzieło sztuki pt „Dead Skull” Luca Tuymansa, która najlepiej jest widoczna z okien na 5 piętrze albo z tarasu widokowego na dachu.

A jak wyglądało to miejsce i dzielnica het Eilandje zanim wybudowano MAS? To już osobna historia, którą opowiadają przewodnicy podczas spacerów.

Muzeum MAS - widok z lewej strony rzeki Skaldy

MAS Museum - stała ekspozycja obrazów

MAS

MAS - bicykl - ekspozycja stała

MAS - antwerpskie rączki na ścianie budynku

MAS - wystawa sztuki przedkolumbijskiej

MAS - wystawa Życie i Śmierć

widok z MAS Museum - marina

MAS - po prawej: antwerpski olbrzym

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "MAS – Museum aan de Stroom"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
budynkowo.pl
Gość

No przepiękny budynek – to jest architektura współczesna – nieźle. W polsce brakuje trochę takiego rozplanowania, architektury na najwyższym poziomie. Choć pojawiają się budynki, takie jak filharmonia w Szczecinie, czy Małopolskie Centrum Kultury w Krakowie.
Wszystkie te tematy poruszone były na budynkowo.pl także zapraszam 🙂