Fotomuseum Antwerpen

Antwerpia – przewodnik po muzeach część 1

Spread the love

Można powiedzieć, że Antwerpia to miasto muzeów, jest ich tu kilkanaście. Najbardziej znane, które przyciągają tłumy turystów i są wizytówką miasta to oczywiście Rubenshuis, MAS i Red Star Line. Ale w Antwerpii jest jeszcze kilka bardzo ciekawych muzeów, które warto w wolnej chwili odwiedzić, bo każdy znajdzie takie, które odpowiada jego zainteresowaniom. Do niektórych antwerpskich muzeów warto pójść z dziećmi, i nie będą się one tam wcale nudziły a to, dlatego, że są to obiekty nowoczesne, przestronne a niektóre wystawy mogą być dla dzieci bardzo interesujące. W muzeum M HKA jest nawet specjalne miejsce tzw. salon, w którym dzieci mogą się pobawić. Większość antwerpskich muzeów organizuje specjalnie dla dzieci inny program zwiedzania połączony z różnego rodzaju aktywnością. Jeśli wybieramy się do muzeum z dziećmi warto wcześniej sprawdzić na stronie danego muzeum, jaka jest aktualna oferta dla dzieci, bo z reguły liczba miejsc jest ograniczona i wymagana jest rejestracja online. Kolejna istotna informacja dla tych, którzy wybierają się do muzeum w Antwerpii – zaplanuj zwiedzanie w ostatnią środę miesiąca. A dlaczego? Ponieważ tego dnia większość muzeów jest dostępna bezpłatnie. Poniżej spis antwerpskich muzeów i krótki ich opis oraz strony www, na których znajdują się szczegółowe informacje, jak godziny otwarcia, ceny biletów, dokładny adres etc.

Museum De Reede

Tuż nad rzeką, blisko zamku znajduje się muzeum, którego główną kolekcję stanowi 150 prac trzech wielkich mistrzów grafiki i są to: Francisco Goya (Hiszpania), Félicien Rops (Belgia) i Edvard Munch (Norwegia). W kolekcji znajdują się też prace innych artystów, ale wszystkie dzieła są wykonane na papierze, zatem są to: ryciny, litografie, grafiki, rysunki.
www.museum-dereede.com

Het MAS, het Museum aan de Stroom

MAS to więcej niż muzeum, to obiekt, w którym i obok którego można spędzić kilka godzin, bo otoczenie MAS to miejsce dla wszystkich. Tu znajduje się pawilon portu, tu znajduje się het Paviljoen Antwerpen Morgen, w którym znajduje się ekspozycja o wizji rozwoju miasta, czyli jak będzie wyglądała Antwerpia w przyszłości, gdzie i jakie projekty są realizowane. A wracając do muzeum MAS, na każdym piętrze znajduje się inna wystawa tematyczna. Jak w każdym muzeum, tak i tu znajdziemy wystawy stałe, które na poszczególnych piętrach tworzą opowieść o historii miasta, portu, żeglugi i handlu oraz tradycyjnej sztuki z poszczególnych kontynentów.
www.mas.be

Red Star Line Museum

To muzeum, które opowiada historię tych, którzy podróżowali do Ameryki dla przyjemności, w interesach lub w poszukiwaniu lepszego jutra, zostawiając tu w Europie swoje dotychczasowe życie. Red Star Line to była firma żeglugowa, która oferowała regularne połączenia między Antwerpią a Nowym Jorkiem oraz Antwerpią a Filadelfią. W okresie swojej działalności, czyli w latach 1873 a 1935 z Antwerpii do Ameryki wyjechało ponad dwa miliony ludzi z liniami Red Star Line. Wśród pasażerów było wielu Polaków, bo bilety na rejs można było kupić w biurze podróży w Warszawie.
www.redstarline.be

Het Rubenshuis

Najważniejsze i najbardziej znane muzeum Antwerpii, czyli Dom Rubensa. Tu mieszkał, tworzył i spędzał czas wolny z rodziną Peter Paul Rubens, światowej sławy malarz epoki baroku. Kolekcja muzeum to wspaniałe obrazy nie tylko Rubensa, ale też innych mistrzów jak Frans Snijders, Willem van Haecht, Jacob Jordaens, Matthijs van den Bergh, Jan Brueghel, Adriaen Brouwer, Anthony van Dyck. Po obejrzeniu wspaniałych obrazów i wnętrz można posiedzieć na ławce w ogrodzie, który jest częścią muzeum.
www.rubenshuis.be

M HKA

Het Museum van Hedendaagse Kunst Antwerpen (M HKA) to muzeum sztuki współczesnej, filmu i kultury wizualnej, w którym prezentowane są dzieła współczesnych artystów różnych dziedzin sztuki, często są to prace artystów multimedialnych. M HKA to nie tylko muzeum, to miejsce, w którym odbywają się wykłady, koncerty i debaty. M HKA oferuje ciekawy program i formę poznawania sztuki dla dzieci oraz rodzin z dziećmi, jak np. Zondag voor jong en oud − Intergenerationeel gesprek en Salon czy Het Salon.
www.muhka.be

Het FOMU Fotomuseum

Muzeum w całości poświecone fotografii, bo w kolekcji znajdują sie nie tylko archiwalne zdjęcia, ale też sprzęt fotograficzny. Jednak najważniejsze są fotografie, które pokazują fotografię w szerszym kontekście społecznym i kulturowym a nie tylko, jako dziedzinę sztuki. W muzeum organizowane są wystawy sławnych fotografów, ale też wystawy tematyczne, które są poświecone konkretnej dziedzinie fotografii (dziennikarskiej, mody, reklamowej etc.)
www.fotomuseum.be

Het Museum Plantin-Moretus

Wizyta w tym muzeum to podróż w czasie do złotego XVI wieku w Antwerpii. Do domu i pracowni francuskiego introligatora i drukarza Christophe’a Plantina, który założył oficynę wydawniczą Officina Plantiniana. A po jego śmierci firmą kierował jego współpracownik i zięć Jan Moretus. W muzeum znajdują się oryginalne prasy drukarskie, w tym dwie najstarsze na świecie, oryginalne czcionki oraz inne narzędzia używane w drukarni przed wiekami. Osobną cześć zbioru muzeum stanowi kolekcja ponad 600 manuskryptów oraz ponad 25 000 prac wydrukowanych przed 1800 rokiem.
www.museumplantinmoretus.be

Het museum Mayer van den Bergh

Niedaleko domu Rubensa i ulicy Meir znajduje się małe i przytulne, ale bardzo ciekawe muzeum, które właściwie stworzył jeden człowiek – Fritz Mayer van den Bergh. A kim był? Fritz Mayer van den Bergh był synem jednego z najbogatszych przedsiębiorców w Antwerpii w XIX wieku, a posiadany majątek pozwolił mu rozwijać jego pasję – kolekcjonowanie dzieł sztuki. Gdy zmarł jego matka postanowiła założyć muzeum, aby inni też mogli podziwiać bogatą kolekcję jej syna. Kolekcja muzeum to nie tylko obrazy, jak słynny De Dulle Griet (Szalona Małgorzata, albo Szalona Gocha) Bruegela ale też meble, tapiserie oraz wyroby z kości słoniowej.
www.museummayervandenbergh.be

Het Maagdenhuis

W dawnym sierocińcu dla dziewcząt możemy dziś podziwiać obrazy wielkich mistrzów jak Rubens, Van Dyck i Jordaens, ale nie tylko, bo tu znajdują się też eksponaty związane z tym miejscem, czyli sierocińcem. Znajdują się tutaj przedmioty codziennego użytku sierot, jak naczynia i ubrania.
www.maagdenhuis.be

Galeria

Het MAS, het Museum aan de Stroom
Het MAS, het Museum aan de Stroom

Rubenshuis

Rubenshuis

Red Star Line Museum Antwerpen

Red Star Line Museum Antwerpen

Het Museum van Hedendaagse Kunst Antwerpen (M HKA)

Het Museum van Hedendaagse Kunst Antwerpen (M HKA)

Het FOMU Fotomuseum

Het FOMU Fotomuseum

Het museum Mayer van den Bergh

Maagdenhuis Antwerpen

Maagdenhuis Antwerpen