Wyjątkowe rzeźby Matki Boskiej

Spread the love

Spacerując uliczkami starego miasta widzimy je wszędzie – na fasadach budynków, na rogach ulic, na ścianach budynków dziedzińców, na skrzyżowaniach ulic to figury Matki Boskiej, która jest patronką Antwerpii. Najczęściej tuż pod figurą znajduje się zabytkowa latarnia uliczna.
Jedna z największych figur Matki Boskiej znajduje się na fasadzie ratusza. Została tam umieszczona w okresie kontrreformacji, wcześniej znajdowała się tam figura Brabo.
Matka Boska zdobi ponad 170 budynków w różnych miejscach, a ponad 20 figur jest objętych ochroną prawną, a zatem są to pomniki. Rzeźby przedstawiające Madonnę Antwerpską zaczęto umieszczać na budynkach pod koniec XVII wieku. Podczas francuskiej okupacji w latach 1794-1815 figury zostały usunięte, ponieważ wtedy obowiązywał zakaz publicznego okazywania uczuć religijnych. Jednak w latach następnych większość figur powróciła na dawne miejsca. Figury Matki Boskiej były manifestacją pobożności mieszkańców Antwerpii. Według legendy pełniły też inną funkcję, skutecznie chroniły przed mitycznym stworem – Lange Wapper, który zaglądał mieszkańcom do okien i ich straszył.
Figury bardzo się różnią, niektóre są małe i skromne, inne pięknie i bogato zdobione stanowią znakomity przykład sztuki barokowej. Większość to dzieła anonimowych twórców, jednak niektóre przypisuje się największym artystom, jak Walter Pompe, Artus I Quellin czy Peter I Verbrugghen. Najstarsze figury pochodzą z XVII wieku – ocalało ich do dziś tyko 10, prawie 40 z zachowanych powstało w XVIII wieku, blisko 60 figur wykonano w XIX wieku a pozostałe powstały w XX wieku. Ostatnie rzeźby Matki Boskiej umieszczono na budynkach w latach 60-tych ubiegłego wieku.
Wszystkie rzeźby zostały opisane w książce „Madonna en heiligenbeelden in de Antwerpse binnenstad”, wydanej w 2010 roku. Dawniej to mieszkańcy danego budynku odpowiadali za renowację, czyszczenie i odnawianie figury. Dziś prace te koordynuje organizacja Voor Kruis en Beeld, która zajmuje się nie tylko renowacją i ochroną tych wyjątkowych rzeźb, ale też przeprowadza ich inwentaryzację, wydaje publikacje i organizuje spacery tematyczne dla turystów.

Figury Matki Boskiej w Antwerpii

Figury Matki Boskiej w Antwerpii

Figury Matki Boskiej w Antwerpii

Figury Matki Boskiej w Antwerpii

Figury Matki Boskiej w Antwerpii

Figury Matki Boskiej w Antwerpii

Figury Matki Boskiej w Antwerpii

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar