De man die het kruis draagt

Rzeźba Jana Fabre w antwerpskiej katedrze

Spread the love

De man die het kruis draagt to tytuł rzeźby Jana Fabre, która znajduje się w antwerpskiej katedrze Onze-Lieve-Vrouwekathedraal od 18 listopada 2015 roku. To współczesne dzieło sztuki wzbudza zainteresowanie wszystkich, którzy odwiedzają katedrę. Dziwi, zachwyca, wprawia w dziwny nastrój, rodzi pytania. I właśnie taki był zamiar, poruszyć odbiorcę. Człowiek, który niesie krzyż to naturalnej wielkości sylwetka mężczyzny, który na swej prawej dłoni próbuje utrzymać wielki krzyż. To zaproszenie do refleksji, aby każdy podniósł swój krzyż i postarał się utrzymać go w pozycji pionowej. Czasem może to okazać się zbyt trudne, może krzyż jest za ciężki, cóż spróbuj później. A może upuścisz krzyż, cóż spróbuj go podnieść, może tym razem ci się uda. To metafora odnalezienia kierunku i sensu życia. To dzieło sztuki, w którym każdy może rozpoznać siebie. Skłania do zastanowienia nad sobą, swoim życiem, wyborami i decyzjami, jakie podejmujemy oraz ich konsekwencjami.

Jest to pierwsze współczesne dzieło sztuki, które umieszczono w katedrze od 1924 roku. Gdy pojawił się pomysł, aby rzeźba De man die het kruis draagt Jana Fabre, została ustawiona w katedrze padły pytania typu: Ale, po co? Dlaczego? Taka rzeźba w katedrze? Odpowiedź była oczywista dla proboszcza katedry, który wyjaśnił, a raczej przypomniał, że w minionych wiekach sztuka była ściśle związana z kościołem, a dzieła ówczesnych artystów były umieszczane w kościołach. Doskonałym tego przykładem są obrazy Rubensa, i innych artystów, którzy często tworząc dzieła na zlecenie wiedzieli, gdzie będzie ono wyeksponowane. Potem w okresie modernizmu ten związek sztuki, artystów i kościoła uległ osłabieniu. Bart Paepen (bisschoppelijk vicaris / wikariusz episkopalny) uważa, że sztuka współczesna może odzwierciedlać aktualny stan ducha czasu. Jego zdaniem dzieło Jana Fabre pokazuje człowieka takim, jaki jest, poszukującego duchowości.

Jan Fabre to znany belgijski artysta mulitmedialny, który urodził się i pracuje w Antwerpii.
Rzeźba De man die het kruis draagt została wykonana z polerowanego brązu. Jej właścicielem jest osoba prywatna, która wypożyczyła rzeźbę katedrze na czas nieokreślony.

De man die het kruis draagt