Javier Perez Corona - Onze-Lieve-Vrouwekathedraal Antwerpen

Korona cierniowa ze szkła

Spread the love

„A żołnierze upletli koronę z cierni i włożyli Mu ją na głowę” (J 19,2), czytamy w Ewangelii wg. św. Jana. Korona cierniowa jest jednym z symboli cierpienia i męczeństwa Jesusa Chrystusa. Chrystus miał ją na głowie w czasie drogi krzyżowej i w czasie śmierci. Korona cierniowa jest symbolem chrześcijaństwa, który tak jak i inne symbole od wieków pojawiają się w pracach różnych artystów. W katedrze Onze-Lieve-Vrouwekathedraal w Antwerpii znajduje się szklana korona cierniowa, którą wykonał współczesny artysta Javier Perez. „Corona” Javiera Pereza to korona cierniowa wykonana z białego szkła, która jest położona na ozdobnej poduszce w kolorze czerwonym. Natomiast poduszka znajduje się na drewnianej konstrukcji.

„Corona” jak każde dzieło sztuki łączy w sobie wiele znaczeń i treści. Praca odnosi się oczywiście do cierpienia Chrystusa, ale też do Jego zmartwychwstania, którego symbolem jest światło, które załamuje i odbija się w tej nowoczesnej koronie. Jej kruchość, bo szkło łatwo ulega uszkodzeniu można interpretować bardzo indywidualnie a nawet osobiście i też nawiązuje do zmartwychwstania, które możne być wewnętrznym odrodzeniem czy przemianą. To indywidualne i wewnętrzne doświadczenie można pielęgnować oraz czerpać z tego źródła siłę albo zaprzepaścić ten dar, tę szansę na odrodzenie siebie. Każdy ma do wyboru jedną z tych dwóch możliwości, nie ma trzeciej.

Javier Perez to współczesny artysta, który urodził się w roku 1968 w Bilbao w Hiszpanii. Od lat mieszka i pracuje w Barcelonie. Jego prace zawierają w sobie silną symbolikę i metaforę. Szczególnie fascynuje go kolor czerwony oraz jego symbolika, która czasem jest sprzeczna, bo kolor czerwony bywa kojarzony ze skrajnymi uczuciami. Artysta w wielu swoich pracach wykorzystuje właśnie kolor czerwony.

„Corona” znajduje się w kaplicy de Nood Godskapel, za ołtarzem głównym w antwerpskiej katedrze Onze-Lieve-Vrouwekathedraal od września 2018 roku. Jest to kolejne nowoczesne dzieło sztuki, które w ostatnich latach trafiło do katedry.