Kamienie szczęścia - klein geluk (geluksteen)

Kamienie szczęścia – klein geluk (geluksteen)

Spread the love

Jeśli wybierasz się na spacer w Antwerpii albo innej miejscowości we Flandrii to dokładnie się rozglądaj, bo możesz znaleźć jeden z wielu pomalowanych kamieni, a to oznacza, że właśnie spotkałeś na swojej drodze „małe szczęście”. Małe kolorowe kamienie, na których oprócz rysunku znajduje się napis: klein geluk (małe szczęście) lub geluksteen (szczęśliwy kamień) oraz logo facebooka można znaleźć wszędzie: na przystanku, na ławce, na cokole pomnika. Jeśli chcesz możesz ten kamień zabrać ze sobą albo dołączyć do zabawy a zasady są proste. Należy zrobić zdjęcie znalezionego kamienia i opublikować je w grupie Klein Geluk (geluksteen) na fecebooku. Koniecznie trzeba napisać gdzie kamień został znaleziony a potem najlepiej jest położyć kamień w innym miejscu, aby ktoś inny go znalazł. Kolejna osoba, która go znajdzie może przeniesie go w inne miejsce i w ten sposób kolorowe kamienie mogą podróżować po całym świecie.
Grupa Klein Geluk (geluksteen) na facebooku istnieje od listopada 2019 roku i obecnie należy do niej prawie dwa tysiące osób. Jest to grupa publiczna i każdy może do niej dołączyć. Członkowie grupy publikują zdjęcia kamieni, które znaleźli oraz zdjęcia kamieni, które sami pomalowali i będzie można je znaleźć. Wiele osób wymienia się też doświadczeniem jak i czym malować kamienie, aby rysunki były trwałe. Można znaleźć informacje, jakie farby są najlepsze, ile warstw lakieru zabezpieczy rysunek na kamieniu przed deszczem i inne informacje bardzo przydatne dla tych, którzy chcą sami zrobić małe kolorowe kamienie szczęścia.

Ja mój mały kamień szczęścia znalazłam koło domu, leżał obok żeliwnej pompy ulicznej, która już od lat nie jest używana. Przyniosłam do domu, zrobiłam zdjęcie i opublikowałam je w grupie. Kamień poleżał kilka dni w domu, bo bardzo się spodobał córce a potem razem położyłyśmy go w innym miejscu, niech ktoś inny go znajdzie.

Zabawa stała się tak bardzo popularna w okolicach Antwerpii, że nawet lokalny dziennik Gazet van Antwerpen opisał to zjawisko. Artykuł w gazecie sprawił, że kolejne osoby dołączyły do zabawy oraz grupy na facebooku i oczywiście jest jeszcze więcej kolorowych kamieni.

Kamienie szczęścia – klein geluk (geluksteen)

Poniżej link do filmów, które mogą być inspiracją dla tych, którzy chcą stworzyć swoje kamienie szczęścia.