Sam Bates - mural w Antwerpii

Inspiracje barokiem

Spread the love

Na bocznej ścianie budynku, w którym mieści się sklep C&A w Antwerpii przy ulicy Meir pojawił się na początku czerwca mural, którego autorem jest Sam Bates, znany, jako Smug. Artysta jest z pochodzenia Australijczykiem, ale od lat mieszka w Glasgow a tworzy na całym świecie, jak inni artyści nurtu streetart. Mural powstał z okazji trwającego w Antwerpii festiwalu inspirowanego twórczością Rubensa, wybitnego artysty epoki baroku oraz najbardziej znanego twórcy z Antwerpii – „Antwerpen Barok 2018. Rubens inspireert”.
Mural na ulicy Kolveniersstraat to hiperrealistyczny portret mężczyzny, który rozmyśla i jednocześnie przygląda się tłumom kupujących na ulicy Meir. Smug tworzy prace kolorystycznie kontrastowe a tematami, które porusza najczęściej są śmierć i przemijanie.
To jeden z czterech murali, które powstały z okazji antwerpskiego festiwalu baroku. Barokowe malowidła ścienne stworzone zostały przez czterech różnych artystów – Greg Astro z Paryża, Sam Bates (Smug) z Glasgow, Miles MacGregor z Los Angeles, Yvon Tordoir z Antwerpii. Każdy z nich ma inny styl, ale ich prace znajdujące się na budynkach w centrum Antwerpii łączy temat przewodni – barok. Artyści stworzyli oryginale malowidła ścienne inspirowane stylem i ideą baroku. Warto wybrać się na spacer i obejrzeć wszystkie malowidła, a oto lokalizacje poszczególnych murali: Eiermarkt (Yvon Tordoir), Kolveniersstraat (Smug), Prekersstraat (Astro) and Gramayestraat (el Mac).
Sam Bates - mural w Antwerpii