dzień matki w Antwerpii

Dzień Matki w Antwerpii

Spread the love

Czy wiesz, że w Antwerpii Dzień Matki obchodzony jest dwa razy w roku? Pierwszy raz w maju a drugi raz w sierpniu. To długoletnia tradycja, ale tylko w okolicach Antwerpii a nie w całej Belgii. A dlaczego? Czy mieszkańcy prowincji i miasta tak szczególnie cenią matki? Cóż wynika to z dwóch różnych tradycji.
W roku 1913 z inicjatywy antwerpskiego artysty malarza Fransa Van Kuycka zorganizowano pierwsze w Antwerpii uroczyste obchody Dnia Matki w dniu 15 sierpnia. Data nie została wybrana przypadkowo, bo 15 sierpnia to święto kościelne Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, która jest też patronką Antwerpii od roku 1124. Tego dnia odbywają się procesje i w Antwerpii jest to naprawdę wielkie święto.
Frans Van Kuyck był inicjatorem nowego święta – Dnia Matki, którego celem było pokazanie i docenienie roli matki nie tylko w rodzinie, ale też w społeczeństwie. Podkreślenie roli matki miało wzmocnić wartości rodzinne, które według ówczesnych uległy zaburzeniu przez zmiany, które zaszły w społeczeństwie pod koniec XIX wieku w wyniku przemian społecznych i cywilizacyjnych. Wspólnie z lokalnymi organizacjami społecznymi Frans Van Kuyck przygotował scenariusz obchodów Dnia Matki, który został opublikowany w lokalnej prasie. Do akcji dołączyły szkoły, aby wszystkie dzieci zaangażować w przygotowania i obchody Dnia Matki. Powstał nawet komitet propagandowy, który koordynował wszystkie działania. Zachęcano dzieci, aby tego dnia coś wyjątkowego zrobiły dla swoich mam oczywiście z pomocą ojców. Domownicy mieli za zadanie zaskoczyć matkę piękną dekoracją domu, przygotować okazjonalne smakołyki, kwiaty, specjalne ciasta i prezenty, z reguły była to biżuteria.
Natomiast w całej Belgii Dzień Matki jest obchodzony w drugą niedzielę maja. Nowe święto do Belgii przybyło z USA, bo to tam od 1905 roku jest obchodzony Dzień Matki. Zwyczaj tak szybko przyjął się w całym kraju, że w roku 1914 Kongres Stanów Zjednoczonych uznał Dzień Matki za święto narodowe. Ustalono, że będzie ono obchodzone właśnie w drugą niedzielę maja. I tak już zostało. Nie ma konkretnego dnia, to święto ruchome, które nie jest powiązane z określonym dniem miesiąca. W tym roku jest to niedziela 13 maja. W ten oto sposób w Antwerpii i prowincji Dzień Matki jest obchodzony dwa razy w roku, co jest oczywiście wykorzystane przez marketingowców. Specjalne promocje i pomysły na prezenty znajdziemy w każdym sklepie w maju i w sierpniu. Nawet biura podróży przygotowują specjalne pakiety weekendowe lub wycieczki jednodniowe z okazji Dnia Matki.
Na zdjęciu czekoladowe serce, na którym jest narysowana mama z dziećmi. To ozdoba tortu śmietankowego w kształcie serca, który dostałam od moich domowników oczywiście z okazji Dnia Matki. Mieszkamy w Antwerpii, zatem w sierpniu będzie drugi tort.