De Stadsfeestzaal

De Stadsfeestzaal, czyli zakupy w sali balowej

Spread the love

W każdym mieście znajdziemy budynek, który czasem niektórych turystów zachwyca, inni mijają go z obojętnością, ale dla wielu mieszkańców jest miejscem wyjątkowym. To takie szczególne miejsca, które na zawsze zapisały się w pamięci, bo wydarzyło się tam coś ważnego, wyjątkowego. To miejsca, które poruszają i wywołują wspomnienia, takim właśnie miejscem dla wielu mieszkańców Antwerpii jest de Stadsfeestzaal.

De Stadsfeestzaal to dawna sala balowa a dziś luksusowe centrum handlowe. Na wniosek ówczesnej rady miasta budowa de Stadsfeestzaal rozpoczęła się w 1905 roku a budynek oddano do użytku w roku 1908. Autorem projektu był Alexis Van Mechelen, który w latach 1902-1919 pełnił funkcję miejskiego architekta. Zaprojektował on budynek w stylu neoklasycystycznym, który pełnił wiele różnych funkcji w zależności od potrzeb. Tu organizowane były największe i najwspanialsze bale w Antwerpii w tamtym czasie, bo w budynku znajdowały się dwie sale bankietowe – mała i duża. Dawniej w Stadsfeestzaal organizowane były też wystawy sztuki, targi antyków, targi motoryzacyjne i różne inne imprezy a nawet uroczystości wręczenia dyplomów absolwentom antwerpskich szkół. Przez wiele lat był to jeden z najsłynniejszych budynków w Antwerpii. W roku 1983 obiekt został wpisany na listę zabytków.

W roku 2000 wybuchł pożar, który niemal doszczętnie zniszczył de Stadsfeestzaal. Ocalały jedynie monumentalne schody marmurowe, zabytkowa fasada i stalowa konstrukcja dachu. Ostatecznie w roku 2004 podjęto decyzję o odbudowie obiektu. Celem było przywrócenie dawnej formy architektonicznej i użytkowej budynku, ale też jego unowocześnienie. Prace prowadzone był pod nadzorem konserwatora zabytków. Z ogromną starannością i dbałością odtworzono wiele oryginalnych detali dekoracyjnych. Nawet marmur sprowadzono z tego samego kamieniołomu, z którego sprowadzano marmur, gdy budowano de Stadsfeestzaal. Odtworzono dębowy parkiet, mozaiki podłogowe, klatkę schodową oraz dach w kształcie szklanej kopuły ze złotym liściem.

W dniu 25 października 2007 roku otwarto centrum handlowe – Shopping Stadsfeestzaal. Nad częścią handlową znajduje się 40 apartamentów a w podziemiach parking na 268 samochodów. Wejście główne znajduje się od ulicy Meir 78 a drugie od strony ulicy Hopland 31. Centrum handlowe jest otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-18.30 oraz w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w godzinach 12.00-18.00.

Staadsfeestzaal w Antwerpii

Staadsfeestzaal w Antwerpii

Staadsfeestzaal w Antwerpii

Staadsfeestzaal w Antwerpii

Staadsfeestzaal w Antwerpii

Staadsfeestzaal w Antwerpii

Staadsfeestzaal w Antwerpii

Staadsfeestzaal w Antwerpii

Staadsfeestzaal w Antwerpii

Stadsfeestzaal Antwerpen