Z dzieckiem do muzeum

Z dzieckiem do muzeum - Het Groeningemusem Brugge
Spread the love

Dla niektórych wizyta w muzeum to nuda i strata czasu, jeśli należysz do tej grupy osób, to nie trać czasu na czytanie tego tekst, bo też będziesz się nudzić. Uwielbiam muzea, w każdej miejscowości staram się odwiedzić lokalne muzeum, ale nie zawsze jest to możliwe, z różnych powodów, bo muzeum jest zamknięte z powodu ustawowego dnia wolnego, święta państwowego, remontu etc. Wizyty w muzach lubiłam chyba od zawsze, pamiętam wiele wycieczek szkolnych i kolonijnych a niektóre wspominam do dziś, jak zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku czy Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni „Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach.

Gdy zamieszkałam w Antwerpii to oczywiście z przyjemnością poznawałam poszczególne muzea, i teraz mam już swoje ulubione, do których wracam i regularnie sprawdzam czy są nowe wystawy. Oczywiste było dla mnie, że kiedy tylko moja córka wyrośnie z wieku niemowlęcego to zabiorę ją do muzeum. Dziś już nawet nie liczę ile muzeów razem odwiedziłyśmy i planujemy kolejne wycieczki muzealne. Dla naszej rodziny wizyta w muzeum to jedna z wielu form spędzania czasu wolnego razem, okazja, aby miło i przyjemnie spędzić czas, szczególnie w dni deszczowe i bardzo wietrzne, kiedy pogoda nie zachęca do żadnej aktywności na świeżym powietrzu. Nie mam zamiaru nikogo zmuszać do wizyty w muzeum z dzieckiem, ale chciałabym tych, którzy się wahają przekonać, że warto, bo może to być wyjątkowe przeżycie dla dziecka i rodziców. Zanim jednak wybierzemy się z dzieckiem do muzeum trzeba kilka kwestii przemyśleć i przygotować się do takiego wyjścia, bo nieprzemyślana wizyta z dzieckiem w muzeum może być wielkim rozczarowaniem dla wszystkich, a dziecko zniechęcić do takich miejsc na długie lata. A jakie są korzyści z wizyty w muzeum? To temat, który został już szeroko opisany w literaturze naukowej, ale największa korzyść to ciekawie spędzony czas razem z dzieckiem. Dzieci lubią coś robić razem z rodzicami, a druga wieka korzyść to pobudzenie ich kreatywności.

Cel wizyty

Warto być szczerym wobec samego siebie – idę do muzeum, bo chcę zobaczyć konkretną wystawę, czy idę do muzeum, bo chcę pokazać to miejsce dziecku. Chcę je zainteresować czymś nowym, pokazać coś innego, zainteresować sztuką. Kiedy ja zaczynałam spacery po muzeach z córką, to moim celem było początkowo oswojenie jej z takim miejscem. Pierwsze muzeum, jakie wybrałam to było MAS w Antwerpii. Oczywiście nasza pierwsza wizyta była bardzo szybka, i momentami dosyć stresująca dla mnie, bo córka była nawet zadowolona, chociaż bardziej niż wystawy interesowały ją schody ruchome i ogromne szklane ściany, którą są oknami. Na każdym piętrze z zachwytem podziwiała widoki na miasto, nic dziwnego wszyscy tak robią w MAS. Wystawy mniej ją interesowały, ale coś zobaczyła. Drugim antwerpskim muzeum, które może być ciekawe dla dziecka jest moim zdaniem Museum Vleeshuis, to muzeum instrumentów muzycznych, nie za duże, nie za małe, dzieci się nie zmęczą i nigdy nie jest zatłoczone, a to ważne, bo można spokojnie spacerować po muzeum.

Wiek dziecka

W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych w muzeach dla dzieci, można się wybrać nawet z dzieckiem kilkumiesięcznym i jest bardzo prawdopodobne, że ono będzie w muzeum spało. Często rodzice zabierają bardzo małe dzieci do muzeum tylko, dlatego, że sami chcą daną wystawę obejrzeć i nie mają, z kim dziecka zostawić. Dzieci kilkuletnie można zabrać do muzeum bez przeszkód i może to być dla nich ciekawe doświadczenie, ale nie wszystkie muzea i wystawy są dla dzieci odpowiednie. Trzeba sprawdzić, czy prezentowane treści są odpowiednie dla dzieci, współcześni artyści poruszą w swojej twórczości czasem tematy trudne i taka sztuka może być trudna w odbiorze dla dziecka, a nawet może dziecko się przestraszyć. Wiele elementów może źle wpłynąć na dziecko – ciemne pomieszczenie, głośna lub industrialna muzyka, zbyt dynamiczne prezentacje multimedialne. Dzieci mają swoją wrażliwości i są różne, trzeba zawsze pamiętać o ich potrzebach.

Nie polecam odwiedzać z małymi dziećmi muzeów o tematyce wojennej np. Westfront w Nieuwpoort, raczej z dziećmi powyżej 8 lat. Dla nich została opracowana specjalna trasa, dzieci otrzymują broszurę i mają sporo zadań do wykonania (krzyżówka, labirynt, rebus) a odpowiedzi i rozwiązania należy szukać podczas oglądania ekspozycji.
Dzieci dwu-, trzyletnie są ciekawe otaczającego je świata, lubią dotykać to, co widzą i wtedy trzeba ja bardzo pilnować. Zdarza się, że dzieło sztuki jest zaprezentowane w inny sposób, np. jest rozłożone na podłodze. My mieliśmy taką sytuację zwiedzając Mu.ZEE w Ostendzie, i naprawdę w ostatniej chwili udało nam się córkę zatrzymać, bo prawie podeptała dzieło sztuki. A w Brugii w Groeningemuseum tak jej się spodobały obrazy, które tam widziała, że podchodziła zbyt blisko i bardzo trudno było ją upilnować a pracownicy muzeum bacznie nas obserwowali.

Jak zwiedzać

Bez stresu i podążać za dzieckiem, próbować je zainteresować tym, co widzi, ale raczej wykorzystać jego naturalną ciekawość świata. Jeśli coś szczególnie je zainteresuje to zatrzymać się i dokładnie obejrzeć a jeśli coś mija obojętnie to nie zmuszać do oglądania za wszelką cenę. Warto pamiętać o tym, że młodsze dzieci szybko się nudzą, gdy zauważymy oznaki znużenia to pora kończyć zwiedzanie, nawet, jeśli zostało nam sporo do obejrzenia. Trudno, zawsze można wrócić i dokończyć zwiedzanie innym razem.

Jakie muzeum

Najlepiej wcześniej przejrzeć ofertę różnych muzeów i wybrać to, które ma ofertę dostosowaną do potrzeb rodziców i dzieci. Wiele muzeów organizuje specjalne interaktywne ekspozycje dla różnych grup wiekowych. Dobrym przykładem jest muzeum MAS, które opracowało trasę zwiedzania dla dzieci pt MASafari, szczegóły na stronie: www.mas.be/nl/masafari

Muzeum MAS od lat organizuje różne wydarzenia dla dzieci, nawet bardzo małych do 3 lat. Niektóre wystawy są bardzo zabawne np. Iemand thuis?. Szczerze polecam, bo można tam spędzić bardzo przyjemnie cały dzień. Drugim antwerpskim muzeum, w którym dzieci są mile widziane jest Het Museum van Hedendaagse Kunst Antwerpen (M HKA), gdzie na pierwszym piętrze znajduje się specjalne miejsce dla dzieci – Het Salon, a tam gry muzealne i zabawki. Dzieci w wieku szkolnym można zabrać do muzeum Het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten Antwerpen (KMSKA), które ma świetną ofertę dla dzieci, szczegóły na stronie: www.kmska.be/nl/families

Można też wybrać się do muzeum tramwajów i autobusów w Berchem, jeśli lubimy dłuższe spacery a pogoda jest ładna to warto odwiedzić Het Middelheimmuseum – park z rzeźbami. Tam też są place zabaw dla dzieci, a nawet można sobie zorganizować piknik w parku podczas zwiedzania. W Antwerpii i całej Belgii jest sporo różnych muzeów i każdy może znaleźć odpowiednie dla siebie i swojego dziecka. Możliwości jest sporo, wystarczy poszukać.

Mu.ZEE Oostende

Mu.ZEE Oostende

Het Groeningemusem Brugge

Sint Janshospitaalsmuseum Brugge

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar