The Tall Ships Races – Zlot Żaglowców w Antwerpii 2022

Tall Ships Races- Antwerpen - Fryderyk Chopin
Spread the love

Od piątku 22 do poniedziałku 25 lipca będzie można w Antwerpii zobaczyć najpiękniejsze i najbardziej znane żaglowce świata. Ponad 40 statków zacumuje w sercu miasta, przy nabrzeżu de Scheldekaaien, het Kattendijkdok i w dokach wokół MAS. The Tall Ships Races to zlot żaglowców połączony z regatami, którego organizatorem jest angielskie stowarzyszenie Sail Training Association, które propaguje ideę wychowania młodzieży na pokładach wielkich żaglowców. Rejs szkoleniowy to prawdziwa szkoła życia, bo młodzi ludzie są częścią załogi, uczą się wszystkiego o statku i żeglarstwie, ale też rozwijają i doskonalą kompetencje, które mogą potem wykorzystać w życiu codziennym. Uczą się współpracy w zespole, konstruktywnie rozwiązywać problemy i konflikty, brać odpowiedzialność za siebie i swoje działania i oczywiście budują relacje, które czasem zmieniają się w wieczną przyjaźń.
The Tall Ships Races to zawody, które składają się z poszczególnych etapów a jednostki biorące w nich udział są podzielone na klasy oznaczone literami: klasa „A” – największe żaglowce o długości powyżej 40 m, klasa „B” – żaglowce średniej wielkości o tradycyjnym ożaglowaniu, klasa „C” – jachty morskie bez spinakera, klasa „D” – jachty morskie ze spinakerem. Istotne znaczenie ma też skład załogi, która musi się składać z minimum 50% osób w wieku od 16 do 25 lat.
Podczas zlotu żaglowców organizowane są różnego rodzaju imprezy okolicznościowe i tak też będzie w Antwerpii. W programie są: parada załóg żaglowców i jachtów uczestników regat, występy muzyczne, pokaz sztucznych ogni i inne atrakcje również dla dzieci. W tym samym czasie na  Grote Markt odbędzie się Bollekesfeest a 15 kilometrów od miasta festiwal muzyczny Tomorrowland. Zapowiada się wyjątkowy weekend w mieście. Ostatni zlot żaglowców odbył się w Antwerpii w roku 2016 i wtedy do miasta przyjechało ponad 500 000 turystów.
Imponujące statki zawitają do Antwerpii już po raz siódmy, będzie to kilkudniowa przerwa w regatach, bo 25 lipca okręty wypływają z Antwerpii do Aalborg w Danii. Klimatu The Tall Ships Races nie da się opisać słowami, bo jest to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla miłośników mórz, oceanów i majestatycznych żaglowców, ale też święto żeglarzy i marynarzy, którzy spotkają się w Antwerpii. Statki, które przypłyną do Antwerpii będzie można zwiedzić a nawet porozmawiać z załogą, która zawsze chętnie opowiada o statku i swoich morskich przygodach. Każdy statek to inna historia, ale niektóre są bardzo znane i budzą szczególny zachwyt, jak Shabab Oman II, indyjski Tarangini czy polski Dar Młodzieży. Polski żaglowiec już wiele razy wpływał do antwerpskiego portu, ostatnio 22 kwietnia tego roku i zawsze jest to wydarzenie, a lokalne media z wyprzedzeniem podają datę przybycia statku. „Dar Młodzieży” zawitał do Antwerpii w ramach współpracy z tutejszą akademią morską – Hogere Zeevaartschool Antwerpen, której studenci od 2008 roku odbywają rejsy szkoleniowe na polskim żaglowcu.

Tall Ships Races- Antwerpen

Tall Ships Races- Antwerpen

Tall Ships Races- Antwerpen

Tall Ships Races- Antwerpen - Simon Bolivar

Tall Ships Races- Antwerpen

Tall Ships Races- Antwerpen - Cuauhtemoc

Tall Ships Races- Antwerpen

Tall Ships Races- Antwerpen

Tall Ships Races- Antwerpen

Tall Ships Races- Antwerpen

Tall Ships Races- Antwerpen - Simon Bolivar

Tall Ships Races- Antwerpen - Alexander von Humboldt II

Tall Ships Races- Antwerpen - Lord Nelson

Informacje dodatkowe:
Strona organizacji Sail Training Association : www.sailtraininginternational.org/sailtraining/

Informacje o The Tall Ships Races 2022: www.sailtraininginternational.org/event/the-tall-ships-races-2022/
Program i informacje praktyczne The Tall Ships Races w Antwerpii:
www.tallships.antwerpen.be
www.tallships.antwerpen.be/over-the-tall-ships-races/

Zdjęcia wykorzystane w artykule zrobiłam podczas The Tall Ships Races w Antwerpii w roku 2016 roku.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar