Rzeczy używane – gdzie i jak kupować

Vrijdagmarkt Antwerpen
Spread the love

Sklepy i targi z rzeczami używanymi we Flandrii to podręcznikowy przykład gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Różne przedmioty otrzymują drugie życie, a ich nabywcy mają podwójny zysk, bo oszczędzają pieniądze i cieszą się z zakupu rzeczy im potrzebnych a przy okazji bardzo oryginalnych i niepowtarzalnych.

Według badania Eurobarometru 77% Europejczyków próbuje naprawić posiadane urządzenia zanim zdecyduje się na zakup nowych. Inne badania pokazuję, że konsumenci trzykrotnie chętniej kupują produkt, który jest trwały i łatwiejszy w naprawie 1. Kolejna kwestia, która wiąże się z nadmierną konsumpcją to gospodarka odpadami. W Unii Europejskiej produkuje się ponad 2,2 miliarda ton odpadów rocznie. Jednym ze sposobów na ich ograniczenie jest właśnie gospodarka o obiegu zamkniętym, czyli model produkcji i konsumpcji, „który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe” 2. To sposób na dłuższe wykorzystanie produktów i ograniczenie odpadów, są też dodatkowe korzyści, jak ochrona środowiska, zmniejszenie zależności od surowców, tworzenie nowych miejsc pracy i dodatkowe oszczędności dla konsumentów.

W Antwerpii rzeczy używane można kupić w wielu różnych sklepach, na targach staroci, które odbywają się regularnie oraz podczas festiwali ulicznych i wyprzedaży garażowych. Największym zainteresowaniem cieszy się sieć sklepów Kringwinkel, która oferuje najróżniejsze produkty: meble, zabawki, książki, sprzęt sportowy, odzież, artykuły dekoracyjne, urządzenia AGD, akcesoria kuchenne oraz zastawy stołowe etc. De Kringwinkel to dwanaście sklepów stacjonarnych, sklep internetowy oraz wypożyczalnia – Kringverhuur. Wypożyczalnia oferuje meble, dekoracje i naczynia, czyli wszystko to, co jest potrzebne do organizacji przyjęcia.

W centrum Antwerpii jest też sporo specjalistycznych sklepów z rzeczami używanymi, jak księgarnia  De Slegte, czy sklepy z komiksami, które oferują też komiksy francuskie i angielskie. Jednym z takich sklepów z komiksami jest Mekanik Strip, który istnieje już ponad 40 lat. Miłośnicy książek też mają swój pchli targ, to Strip- en boekenplein, który odbywa się w każdą trzecią niedzielę miesiąca na De Coninckplein, koło biblioteki Permeke.

W mieście znajdziemy kilka ciekawych sklepów z odzieżą używaną, a w niektórych z nich można znaleźć niesamowite ubrania i dodatki nawet bardzo luksusowych marek. Większość oferuje wyselekcjonowane produkty vintage, jak Episode, Think Twice. Rosier 41 to wyjątkowy second hand, jego kolekcja to marki z wyższej półki, takie jak Jil Sander, Dior, Marni, Chloé, Rick Owens, Damir Doma. Można tu znaleźć też belgijskich projektantów, jak Dries Van Noten, Ann Demeulemeester.

Rzeczy z drugiej ręki można kupić na targach staroci, które odbywają się od wielu lat w różnych dzielnicach. Niektóre z nich to już tradycja i są wydarzeniem samym w sobie a nawet przyciągają licznych turystów. Na targu staroci można kupić meble, obrazy, niesamowite bibeloty, książki, dawne przedmioty gospodarstwa domowego. Najbardziej znanymi są niedzielny targ staroci na Sint-Jansvliet oraz piątkowa aukcja na Vrijdagmarkt. Brocantwerpen to pchli targ, który jest organizowany raz w miesiącu w okresie od kwietnia do października na Grote Markt.

Przypisy
1. www.europarl.europa.eu/topics/pl/article/20201119STO92005/jak-promowac-zrownowazona-konsumpcje
2. www.europarl.europa.eu/topics/pl/article/20151201STO05603/gospodarka-o-obiegu-zamknietym-definicja-znaczenie-i-korzysci-wideo

Zondagmarkt Sint Jansvliet Antwerpen

Kringwinkel Antwerpen

De Vrijdagmarkt Antwerpen

De Vrijdagmarkt Antwerpen

Episode Antwerpen - sklep

Episode Antwerpen - sklep

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar