Parkingi i parkowanie w Antwerpii

Parking P+R - Park and Ride - Luchtbal Antwerpen
Spread the love

Antwerpia to drugie największe miasto w Belgii liczące prawie 530.000 mieszkańców, które jest też bardzo popularne wśród turystów. To oczywiście oznacza spory ruch na drogach i duże zapotrzebowanie na miejsca parkingowe. Na szczęście zazwyczaj nie ma z tym żadnego problemu, bo w Antwerpii jest sporo parkingów, ale w weekend to może być problem. W Antwerpii dużo się dzieje, regularnie organizowane są duże wydarzenia sportowe, kulturalne i miejskie, jak The Tall Ships Races, Bollekesfeest czy wyścig kolarski Ronde van Vlaanderen wtedy niektóre ulice zostają wyłączone z ruchu a to oznacza mniej miejsc parkingowych na ulicach i zatłoczone parkingi, dlatego warto sobie dobrze zaplanować wizytę w mieście, aby uniknąć tego problemu. W Antwerpii jest sporo parkingów, które są zarządzane przez różne firmy, ale wszystkie płatne, nawet parkingi miejskie są płatne. A gdzie i jak można naładować samochód elektryczny? Większość parkingów podziemnych, wielopoziomowych i P+R jest wyposażonych w punkty ładowania pojazdów elektrycznych. Informacja o tym ile stacji ładowania jest na parkingu znajduje się na stronie www danego parkingu. Na ulicach miasta jest sporo ogólnodostępnych punktów ładowania, które zostały zaznaczone na interaktywnej mapie na tej stronie:
www.slimnaarantwerpen.be/nl/auto-taxi/opladen-van-elektrische-autos

Parkingi miejskie

W centrum miasta można zaparkować na ulicy lub na płatnym miejskim parkingu. Parowanie na ulicy jest trudne, bo te miejsca z reguły są zajęte przez samochody mieszkańców, którzy mają prawo do bezpłatnego parkowania. W centrum parkingi zarządzane przez miasto to: parking Rijnkaai, parking Spoor Oost, parking Zuiderterras oraz Plantinkaai, ale ten ostatni jest przeznaczony dla mieszkańców.
Parking Rijnkaai nad rzeką, blisko muzeum MAS, to najlepsza opcja, jeśli chcesz spędzić w mieście cały dzień, bo opłata za 24 godziny wynosi 5 euro, ale jeśli przekroczysz dozwolony czas to potem płacisz 39 euro za każde 24 godziny. Ograniczenie czasu parkowania na tym parkingu wynika z tego, że czasem jego część jest niedostępna z powodu rożnych wydarzeń, które są tam organizowane. Informacja o tym, kiedy parking będzie niedostępny znajduje się na stronie www.slimnaarantwerpen.be/en/car-and-taxi/public-carparks/rijnkaai-car-park. Sporadycznie parking jest niedostępny z powodu wysokiego poziomu wody w rzece Skladzie. Parking jest wyposażony w technologię ANPR (Automatic Number Plate Recognition). Poniżej link do strony, na której znajdują się informacje o miejskich parkingach oraz mapa, na której są zaznaczone: www.slimnaarantwerpen.be/nl/auto-taxi/publieke-parkings

Płatne parkingi publiczne

W mieście jest sporo parkingów podziemnych lub wielopoziomowych, które są zarządzane przez różne firmy i to oczywiście wpływa na cenę. Poszczególne parkingi oferują różne pakiety – dzienne lub weekendowe, taryfy wieczorne itp., niektóre oferują też rezerwację miejsca parkingowego online. Lokalizację parkingu i cenę można sprawdzić na stronie www danej firmy parkingowej:
Interparking – www.interparking-antwerpen.be
Q-Park – www.q-park.be/nl-be/parkeren/antwerpen/
Indigo – www.be.parkindigo.com/nl/parkereninantwerpen
APCOA – www.apcoa.be/parkings-per-stad/antwerpen/

Parkingi typu Park & Ride, czyli parkuj i jedź

Obecnie w Antwerpii znajduje się dziewięć parkingów P+R, które są zlokalizowane na obrzeżach miasta w pobliżu pętli autobusowych i tramwajowych. To są najtańsze parkingi w mieście, bo płacisz tylko 1 euro za cały dzień a kolejne 24 godziny kosztują 3 euro. Oczywiście musisz jeszcze kupić bilet na tramwaj lub autobus, aby dojechać do centrum. Poniżej spis parkingów P+R w Antwerpii i ich adresy:
P+R Linkeroever – Blancefloerlaan 501, 2050 Antwerpen
P+R Merksem – Bredabaan, 2170 Merksem
P+R Luchtbal – Noorderlaan 500, 2030 Antwerpen 
P+R Melsele – Vendoorn 1, 9120 Melsele
P+R Olympiade – Populierenlaan 2, 2020 Antwerpen
P+R Schoonselhof – Krijgsbaan, 2660 Hoboken 
P+R Boechout – Liersesteenweg / Borsbeeksesteenweg, 2530 Boechout
P+R Wommelgem – Wommelgem, 2160 Wommelgem
P+R Bosuil – Alfons Schneiderlaan – Vic Meesstraal (Bosuilstadion), 2100 Deurne

Więcej informacji o parkingach P+R oraz mapę znajdziesz na stronie www.slimnaarantwerpen.be/nl/auto-taxi/park-and-ride

Parking P+R - Park and Ride - Luchtbal Antwerpen

Parking P+R - Park and Ride - Luchtbal Antwerpen

Parking P+R - Park and Ride - Luchtbal Antwerpen

Parking Roosevelt Antwerpen

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar