O wyjątkowym muzeum, czyli Red Star Line

Red Star Line - eksponat
Spread the love

W Antwerpii jest wiele różnych muzeów, niektóre są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale jedno jest absolutnie wyjątkowe. Nie znajdziemy w nim bezcennych dzieł sztuki, czy szczególnie wartościowych przedmiotów. W zbiorach tego muzeum znajdują się przedmioty codziennego użytku zwykłych ludzi, dokumenty i prywatne zdjęcia tych, dla których Antwerpia była przystankiem, miejscem przesiadki w długiej a czasem niebezpiecznej podróży, której celem było lepsze życie. To muzeum, które opowiada historie zwykłych ludzi, którzy opuścili swój kraj w poszukiwaniu lepszego życia. To muzeum o ludziach, takich jak my, którzy mieli marzenia i odważyli się je realizować. W tym muzeum poznasz historię tych, którzy podróżowali do Ameryki z różnych powodów: dla przyjemności, w interesach lub w poszukiwaniu lepszego jutra, zostawiając tu w Europie swoje dotychczasowe życie. Wielu z nich podróżowało z kilkoma walizkami i wielkimi marzeniami.

Red Star Line Museum to nazwa tego muzeum, które znajduje się w północnej części miasta, czyli Het Eilandje. Przy ulicy Montevideostraat oraz Rijnkaai znajdują się dawne budynki, które należały do firmy Red Star Line, a jej pełna nazwa brzmiała Société Anonyme de Navigation Belge-Américaine lub SANBA. Budynki stanowią obecnie najbardziej wartościową część muzeum, bo to oryginalne budynki, w których przyszli pasażerowie przechodzili kontrolę lekarską, dezynfekowany był ich bagaż oraz załatwiali wszelkie formalności administracyjne związane z podróżą za ocean. Gdyby te ściany mogły mówić, to opowiedziałyby zdumiewające historie ludzi, którzy spędzili tu wiele godzin. O ich emocjach, bezsennych nocach, oczekiwaniach i rozczarowaniach, o dzieciach, które podróżowały razem z rodzicami i o rodzinach, które zostawiły swoich bliskich. Budynki jeszcze przed powstaniem muzeum zostały wpisane na listę zabytków, a gdy zapadła decyzja o powstaniu muzeum starannie je odnowiono i przywrócono do pierwotnego stanu.

Red Star Line to była firma żeglugowa, która oferowała regularne połączenia między Antwerpią a miastami Ameryki Północnej. W okresie swojej działalności, czyli w latach 1873 a 1935 z Antwerpii do Ameryki wyjechało ponad 2 mln ludzi. Według dokumentów pasażerami RSL byli mieszkańcy prawie wszystkich krajów ówczesnej Europy, w tym wielu pochodziło z Europy Wschodniej. Bilety na rejs do Ameryki można było kupić między innymi w biurze podróży w Warszawie. A jak wyglądała taka podróż możemy się przekonać właśnie w muzeum, bo jedna z wystaw przedstawia poszczególne etapy podróży, która zaczyna się w chwili zakupu biletu w Warszawie. Następnie podróżujemy pociągiem do Antwerpii a po drodze mamy kilka przesiadek. Pierwsza to Mysłowice, kolejowa stacja graniczna, bo tu właśnie stykały się granice trzech zaborów, kiedy Polska nie istniała. Granica w tym miejscu przestała istnieć faktycznie w roku 1915 a formalnie w roku 1918. W Mysłowicach podróżni musieli okazać swój bilet, tu też przechodzili pierwsze badania a ich bagaże były dezynfekowane. Wprowadzono te zasady po wybuchu epidemii cholery w Hamburgu w roku 1892, w wyniku której zmarło ponad 8 tysięcy osób. Według relacji naocznych świadków w budynku znajdowała się poczekalnia oraz kantyna, ale oferowane tam posiłki i napoje były skromne. Kolejnym etapem podróży była Antwerpia, wielu emigrantów zanim wsiadło na statek spędzało kilka dni w hotelu przed dalszą podróżą. Jednak zanim wsiedli na statek musieli przejść kolejną kontrolę, badania lekarskie i dezynfekcję w budynkach należących do Red Star Line. Potem wsiadali na pokład linowca oceanicznego a końcem tej podróży była nowa przyszłość w Ameryce. Kolekcja muzeum to dokumenty i autentyczne przedmioty pasażerów RSL oraz wspomnienia, które udało się odtworzyć na podstawie zachowanych listów i pamiętników z podróży oraz wywiadów z żyjącymi dziś potomkami tych emigrantów. Pasażerami RSL byli zarówno zwykli ludzie, ale też osoby znane jak Albert Einstein, czy pianista i kompozytor Irving Berlin, który podróżował z rodzicami w roku 1893 roku.

W muzeum możemy też zobaczyć piękne, stare plakaty reklamowe, modele statków należących do firmy RSL, oryginalne elementy wyposażenia statków, np. zastawa stołowa dla pasażerów pierwszej klasy. W muzeum znajdują się też obrazy historyczne przedstawiające emigrantów, które namalował antwerpski artysta Eugeen Van Mieghem.
Na koniec ciekawostka, wzmianka o linii Red Star Line pojawia się w filmie „Ojciec chrzestny II”. W scenie, kiedy młody Vito Corleone przybywa do Nowego Jorku oznakowanie bagażu pochodzi z firmy Red Star Line, co oznacza, że przypłynął do Ameryki statkiem należącym do RSL.

Muzeum zostało uroczyście otwarte 28 września 2013 roku a jednym z gości był król Belgów – Filip I Koburg.

Red Star Line - plakat reklamowy

Red Star Line - eksponat

Red Star Line Museum - Albert Einstein

Poster Red Star Line

Red Star Line Museum - kufer podróżny

Red Star Line Museum

Red Star Line Museum

Red Star Line Museum

Red Star Line Museum

Red Star Line Museum

Red Star Line Museum

Red Star Line Museum

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar