mondmasker-coronavirus

Maseczki obowiązkowe

Spread the love

Od poniedziałku 4 maja w Belgii obowiązkowe jest noszenie maseczek, czyli zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Dozwolone jest noszenie zamiast maseczki chustki typu bandana lub szalika. Maskę należy nosić w środkach transportu publicznego, czyli w autobusach, pociągach i tramwajach oraz na dworcach i przystankach. Ponadto maski są obowiązkowe w przestrzeni publicznej i miejscu pracy, jeśli nie można zachować, co najmniej 1,5-metrowej odległości dystansu społecznego (social distancing). Obowiązek ten dotyczy też uczniów i nauczycieli w szkole. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci poniżej 12 lat.

Istnieją różne rodzaje masek i wszystkie są w Belgii dozwolone. Wiele gmin zdecydowało się już wcześniej dostarczyć bezpłatnie maski antywirusowe wielokrotnego użytku swoim mieszkańcom. Obietnicę tę podtrzymała Rada Bezpieczeństwa Narodowego i każdy obywatel Belgii ma otrzymać bezpłatnie jedną maskę i dwa filtry. Ponieważ dystrybucja masek zajmie trochę czasu i nie ma takiej możliwości, aby 4 maja wszyscy obywatele otrzymali już maski to powstała strona www, na której znajduje się instrukcja wykonania maski samodzielnie. A po co taka instrukcja? Według ekspertów wiele masek, które można kupić w internecie jest złej jakości i nie warto ich kupować. Szczególne ważne jest zastosowanie odpowiedniego materiału. Należy wybrać taki, który nie kurczy się podczas prania, bo maskę materiałową należy regularnie prać w temperaturze minimum 60 stopni.

Wirusolog Steven Van Gucht uważa, że używanie masek będzie konieczne do czasu pojawienia się szczepionki, a to może nastąpić dopiero w przyszłym roku. Podkreśla on, że noszenie masek to zaledwie dodatkowe zabezpieczenie, nadal najważniejsze są podstawowe środki zapobiegawcze, jak mycie rąk i zachowanie dystansu społecznego. A w przypadku objawów choroby takich jak kaszel czy gorączka należy zostać w domu i skontaktować się z lekarzem.
Poniżej link do strony, na której znajduje się instrukcja wykonania maski wielokrotnego użytku:
https://maakjemondmasker.be/