Co robić w Antwerpii w grudniu?

Winter in Antwerpen
Spread the love

„Grudzień to miesiąc zawiły, czasem srogi, czasem miły” – tak brzmi ludowe powiedzenie, każdy z nas ma swoje skojarzenia z tym miesiącem. Dla niektórych to naprawdę miły miesiąc, inni są zajęci przygotowaniami do świąt, ale są i tacy, którzy mają szczególnie gorący okres w pracy. Młodszym dzieciom grudzień kojarzy się głównie z tym, co miłe i przyjemne – Mikołajem, prezentami i choinką. A jaki jest grudzień w Antwerpii, co ciekawego albo przyjemnego można w tym czasie robić w mieście. Na pewno nie można się nudzić, bo wtedy organizowane są dwa ważne wydarzania – Winter in Antwerpen oraz China Light Zoo, które cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców, ale też turystów, którzy właśnie w grudniu przyjeżdżają do Antwerpii.

Pierwsze oznaki zbliżających się świąt Bożego Narodzenia pojawiają się już pod koniec września. Wtedy też w centrum miasta, najczęściej przy ulicy Meir otwarty zostaje sezonowy sklep z artykułami bożonarodzeniowymi, w którym można kupić najróżniejsze dekoracje – bombki, choinki, lampki choinkowe, figurki Mikołaja, figurki reniferów i dużo, dużo więcej. W drugiej połowie października pojawiają się dekoracje i artykuły świąteczne w innych sklepach. Na przełomie października i listopada przypadają we Flandrii tzw. herfstvakantie, czyli tygodniowe jesienne wakacje. Można powiedzieć, że koniec tych wakacji to już początek okresu bożonarodzeniowego, bo w telewizji pojawiają się reklamy świąteczne a w Antwerpii rozpoczynają się przygotowania do powitania Świętego Mikołaja. Zgodnie z lokalną tradycją Święty Mikołaj nie przyjeżdża do Antwerpii saniami, lecz przypływa statkiem, bo Antwerpia to miasto portowe. Dzień, w którym Mikołaj przybywa do Antwerpii, to wielkie święto w mieście a całe wydarzenie jest transmitowane na kanale ATV oraz Ketnet. Statek, którym przypływa Mikołaj cumuje przy nabrzeżu koło zamku i tam jest uroczyście witany przez burmistrza Antwerpii  Barta De Wevera. Następnie Mikołaj przechodzi do ratusza i tam z balkonu przemawia do zebranych na rynku dzieci. W tym roku Mikołaj przypłynął do Antwerpii w sobotę 12 listopada.
Od poły listopada przygotowania do świąt w mieście nabierają tempa. Najpierw lampki świąteczne zostają zamontowane na ratuszu, potem w całym mieście, bo dekorowane są nie tylko głównie ulice Antwerpii, ale też place i ulice w poszczególnych dzielnicach, jak Botermarkt w Zandvliet czy Bist w Wilrijk. Ale nie tylko nastrojowe oświetlenie tworzy wyjątkową atmosferę, w całym mieście ustawiane są też choinki i dekoracje z jemioły. Pełną parą idą przygotowania do wydarzenia Winter in Antwerpen, którego częścią jest tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy. Kilkadziesiąt straganów jest ustawionych w okolicach katedry i zamku, czyli przy ulicach Groenplaats, Grote Markt, Suikerrui i Steenplein. Stałym elementem jest lodowisko, które kiedyś było nad rzeką, ale w ostatnich latach jest ustawione na Groenplaats, pod pomnikiem Rubensa. W tym roku Winter in Antwerpen rozpoczyna się 9 grudnia i potrwa do 8 stycznia. Szczegółowy program oraz lokalizacja poszczególnych atrakcji znajduje się na stronie www.visit.antwerpen.be/winter-in-antwerpen
Poniżej link do mojego ulubionego filmu promującego Winter in Antwerpen, który pokazuje jak w grudniu wygląda Antwerpia. Właśnie tak, jak w tym materiale.

Wyjątkową grudniową atrakcją w mieście jest organizowany od roku 2014 festiwal świateł China Light ZOO. To tematyczna wystawa plenerowa ogromnych podświetlanych figur, każdego roku jest inny motyw przewodni festiwalu. W ubiegłym roku była to opowieść o Alicji w krainie czarów, wcześniej Księga dżungli. Dekoracje są przygotowywane w Chinach przez lokalnych artystów i rzemieślników, zawsze jest zaangażowanych ponad 100 osób, bo to duże przedsięwzięcie. Do budowy wszystkich dekoracji każdego roku potrzebnych jest tysiące metrów satyny, różnego rodzaju lampek i żarówek oraz drutu. Niestety w tym roku antwerpski ogród zoologiczny rezygnuje z festiwalu światła, kolejna edycja odbędzie się w przyszłym roku. China Light ZOO odbędzie się w tym roku w Zoo Planckendael w Mechelen a motywem przewodnim są gigantyczne owady, szczegóły oraz ceny biletów na stronie:
www.zooplanckendael.be/nl/giant-bugs-and-those-that-eat-them/?gclid=EAIaIQobChMI7LrxrJPJ-wIVBLvVCh388QK_EAAYASAAEgLWuvD_BwE

Poniżej link do filmu promującego tegoroczny festiwal China Light ZOO:

W grudniu warto też odwiedzić antwerpskie kościoły, w których można oglądać tradycyjne szopki bożonarodzeniowe. Nie różnią się one specjalnie od tych polskich, ale tu Dzieciątko Jezus pojawia się dopiero 24 grudnia, wcześniej to miejsce jest puste. Przyjemnością samą w sobie są wieczorne spacery po mieście w blasku świątecznych iluminacji. Na koniec można wstąpić do tzw. zimowego baru, Den Après przy lodowisku albo Bar Den nad Skaldą.

Winter in Antwerpen

Stadhuis Antwerpen

Winter in Antwerpen

Winter in Antwerpen

Winter in Antwerpen

China Lights Zoo Antwerpen

Winter in Antwerpen

Winter in Antwerpen

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar