Bart De Wever – 10 lat w antwerpskim ratuszu

Bart De Wever - 2013
Spread the love

Chyba nie ma lepszego dnia niż 14 października, aby na blogu o Antwerpii pojawił się tekst o burmistrzu Antwerpii. Tego dnia 2012 roku partia N-VA, której przewodniczącym jest Bart De Wever, wygrała wybory samorządowe w Antwerpii. To był pamiętny dzień, bo urzędujący burmistrz Patrick Janssens poniósł miażdżącą porażkę po prawie 10 latach urzędowania. Do historii przeszły już zdjęcia z tego wieczoru, gdy Patrick Janssens wybucha płaczem przed kamerami. Dla partii N-VA i jej przewodniczącego Barta De Wevera to było historyczne zwycięstwo, jego partia wygrała wybory w wielu flamandzkich gminach. Ale wróćmy do Antwerpii, bo 11 grudnia 2012 roku postała koalicja N-VA, CD&V i Open Vld., która nominowała Barta De Wevera na burmistrza Antwerpii.

Nie jestem szczególnie zaangażowana politycznie, ale lubię wiedzieć, co się dzieje, zwłaszcza w mieście, w którym mieszkam. Gdy zamieszkałam w Antwerpii, to Bart De Wever miał za sobą pierwsze miesiące pracy w ratuszu. Stopniowo zaczynałam się orientować w lokalnej polityce, która jest mocno powiązana z polityką krajową, ale wtedy tego jeszcze nie wiedziałam. Dopiero poznawałam Belgię, Flandrię i Antwerpię od strony politycznej.

Dekada na stanowisku burmistrza to dla lokalnych mediów idealny moment na podsumowanie pracy Barta De Wevera. Sacha Van Wiele dziennikarz Gazet van Antwerpen, zwrócił uwagę jak zmienił się sam Bart De Wever, jako burmistrz. Zmienił się jego styl, zwłaszcza język, bo w początkowym okresie był on bardziej przewodniczącym partii niż burmistrzem, co oczywiście wiązało się z kalendarzem wyborczym, bo 25 maja 2014 roku odbyły się wybory parlamentarne do Izby Reprezentantów, Parlamentu Flamandzkiego i Parlamentu Europejskiego. W kolejnych wyborach samorządowych, które odbyły się w październiku 2018 jego partia ponownie zdobyła większość, utworzyła koalicję a on sam ponownie objął stanowisko burmistrza Antwerpii i oczywiście dziś też jego celem jest kolejna kadencja w ratuszu. Gdy Bart De Wever po raz pierwszy został burmistrzem Antwerpii, wtedy Antwerpia nie była w centrum jego uwagi, ale raczej była traktowana jak pionek w całej grze politycznej. Jednak z każdym rokiem to się zmieniało, teraz, po latach urzędowania Bart De Wever stał się prawdziwym burmistrzem Antwerpii, który w centrum uwagi stawia sprawy miasta i jego mieszkańców. Widać to zwłaszcza, gdy krytykuje politykę obecnego rządu i czasem sprawy miasta stawia wyżej niż interes partii, której jest przewodniczącym. Jednak nadal polityka krajowa odrywa istotną rolę w jego życiu, Bart De Wever jest znanym i znaczącym politykiem w Belgii. Prawie dwadzieścia lat jest przewodniczącym N-VA.

Sacha Van Wiele uważa, że być może już niedługo Bart De Wever będzie musiał wybrać między polityką krajową a Antwerpią i będzie to dla niego bardzo trudna decyzja. Ten moment się zbliża a decydujący będzie rok 2024, bo wtedy (w maju) odbędą się wybory parlamentarne. Oczywiście N-VA, jak każda partia chce te wybory wygrać, i jeśli tak się stanie to wtedy Bart De Wever może się zaangażować w tworzenie nowego rządu i będzie musiał wybrać – Antwerpia czy polityka krajowa. Atmosfera będzie wtedy gorąca, bo w tym samym roku, ale w październiku odbędą się wybory samorządowe.

Informacje dodatkowe:
Zdjęcie burmistrza zrobiłam 7 grudnia 2013 podczas Inburgeringsceremonie w Stadhuis Antwerpen.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar