Antwerpia to miasto dla każdego

Stadfeestzaal Antwerpen
Spread the love

Antwerpia jest miastem o międzynarodowej renomie od wieków, była i jest znana z wspaniałej sztuki, portu i centrum handlu diamentami. Dziś Antwerpia jest nowoczesną metropolią, w której na każdym kroku przeszłość łączy się z teraźniejszością. Jeśli mieszkasz w Antwerpii, to pewnie nieraz ktoś z rodziny lub znajomych zapytał Cię, jak się mieszka w tym mieście. Każdy z mieszkańców wymieni to, co lubi w swoim mieście i to, co go denerwuje, męczy i co mu przeszkadza. Podobnie jest z turystami, każdy z nich ma swoją opinię o Antwerpii. Na podstawie analizy wielu różnych rankingów można stwierdzić, że Antwerpia jest miastem przyjaznym zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.

Turyści doceniają Antwerpię, a potwierdzeniem tego są liczby. W ubiegłym roku 2022 miasto odwiedziło ponad 11,6 mln turystów, z czego 2 mln osób odwiedziło Antwerpię w miesiącach wakacyjnych, czyli w lipcu i sierpniu. Ponad trzy czwarte z nich to turyści z Belgii, najwięcej z Walonii. Połowę wszystkich zagranicznych turystów stanowili mieszkańcy krajów sąsiednich, czyli Francji, Niemiec i Holandii. Liczy pokazały też, że duże wydarzenia sportowe i kulturalne, jak The Tall Ships Races, wyścig kolarski de Ronde van Vlaanderen czy festiwal muzyczny Tomorrowland znacząco wpływają na wzrost liczby turystów. Antwerpia jest miastem atrakcyjnym turystycznie a potwierdzeniem tego są wysokie pozycje w różnych kategoriach plebiscytu European Best Destination: Best Shopping Centers, Best Railway Stations, top 15 summer music festivals in Europe. W rankingu „Best in Travel 2018: top 10 cities” portalu Lonely Planet Antwerpia zajęła 6 miejsce.

Antwerpia jest też miastem przyjaznym dla rowerzystów i zajmuje trzecie miejsce w zestawieniu „Global Bicycle Cities Index 2022″ za Utrechtem (Holandia) i Munster (Niemcy). Kopenhaga i Amsterdam zajmują 4 i 5 miejsce. The Global Bicycle Cities porównuje 90 miast na podstawie analizy najważniejszych kryteriów, jak infrastruktura (liczba sklepów i warsztatów rowerowych, jakość dróg), przestępczość i bezpieczeństwo, udostępnianie i liczba stacji wypożyczania rowerów oraz wydarzenia (np. dzień bez samochodu).
Miasto jest też przyjazne dla jego mieszkańców, a potwierdzeniem tego jest 27 miejsce w międzynarodowym rankingu miast zrównoważonych Sustainable Cities Index 2022. Firma konsultingowo-inżynieryjna Arcadis analizuje wiele elementów, jak infrastruktura, tereny zielone, jakość powietrza, równowaga między życiem prywatnym a zawodowym, otoczenie biznesu i jego powiązań, które są podzielone na trzy główne kategorie, tzw. 3P: ‘people’, ‘planet’ i ‘profit’ (ludzie, planeta i zysk).
Kategoria „planet” dotyczy terenów zielonych, infrastruktury rowerowej, transportu publicznego, jakości powietrza i przetwarzania odpadów. Antwerpia zajmuje wysokie 8 miejsce.

Kategoria „people” obejmuje dobrostan osobisty, integrację, opiekę zdrowotną, edukację, bezpieczeństwo i przestępczość, kwestie związane z pracą jak równość dochodów i równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, infrastrukturę publiczną oraz dostępność Wi-Fi. W tej kategorii Antwerpia zajmuje 23 miejsce.
Kategoria ‘profit’ dotyczy otoczenia biznesowego miasta, bezpieczeństwa zatrudnienia, jakości miejsc pracy, dostępu do transportu, energii elektrycznej i tanich mieszkań. Antwerpia zajmuje 67 miejsce.
Artykuł opracowany m.in. na podstawie materiałów z GVA, VRT, The Brussels Times.

Groen Kwartier Antwerpen

Eilandje Antwerpen

Historisch Centrum Antwerpen

Scheldekaaien Antwerpen

Diamantwijk Antwerpen

Marina Eilandje Antwerpen

MAS - Antwerpen

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar