Het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten Antwerpen

Antwerpia – przewodnik po muzeach część 2

Spread the love

Ile jest muzeów w Antwerpii? Trudno powiedzieć, bo do muzeów można z całą pewnością zaliczyć zabytkowe kościoły, które znajdują się w centrum, bo w każdym z nich znajdują się niesamowite dzieła sztuki. W Antwerpii jest kilkanaście muzeów, które są wymieniane w wielu przewodnikach, artykułach prasowych czy na blogach i są one bardzo polecane. Ale trzeba pamiętać, że każdy ma inne zainteresowania, dlatego warto wybrać się do muzeum, które nam wydaje się najciekawsze a nie do muzeum, które jest najczęściej opisywane i szeroko reklamowane. Poniżej lista antwerpskich muzeów i ich krótki opis:

Het Middelheimmuseum

W tym muzeum można spędzić cały dzień z bardzo małymi dziećmi i raczej nie będą się one tam nudziły. Do tego muzeum można przyjść nawet z psem, można tu pograć w piłkę, urządzić piknik, opalać się i robić wszystko to, co zazwyczaj robimy w parku, czyli leżeć na trawie, czytać, odpoczywać i dodatkowo podziwiać dzieła sztuki. A to wszystko jest możliwe, dlatego, że het Middelheimmuseum to około 30 hektarowy park, w którym znajduje się prawie 400 nowoczesnych rzeźb, które są dziełami czołowych artystów XX wieku. Het Middelheimmuseum jest miejscem, w którym udało się połączyć architekturę, sztukę i naturę. W parku znajduje się też pawilon wystawowy a w nim rzeźby, które nie mogą być zaprezentowane w przestrzeni otwartej.
www.middelheimmuseum.be

Het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten Antwerpen

Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych znajduje się w południowej części miasta, blisko Het FOMU Fotomuseum i Het Museum van Hedendaagse Kunst Antwerpen (M HKA). Kolekcja muzeum to ponad 8 tysięcy obrazów, rzeźb, rysunków i grafik. W muzeum znajdują się dzieła z różnych epok, można tu podziwiać obrazy oczywiście Paula Rubensa, ale też innych wielkich mistrzów m.in. Jeana Fouquet, Titiana, Amedeo Modiglianiego, Ossipa Zadkine’a i Auguste’a Rodina. Niestety muzeum od kilku lat jest zamknięte z powodu remontu i nadal nie podano daty ponownego otwarcia. Na szczęście cześć zbiorów muzeum można podziwiać w innych obiektach Antwerpii, bo zostały zorganizowane wystawy tymczasowe. W katedrze Onze-Lieve-Vrouwekathedraal zorganizowana została wystawa pt. „Powrót” i znajdują się tam obrazy szesnasto- i siedemnastowiecznych mistrzów flamandzkich.
www.kmska.be

Het Letterenhuis

W historycznym centrum Antwerpii, w bocznej uliczce znajduje się muzeum poświecone literaturze. Het Letterenhuis, bo o nim mowa to miejsce, w którym można poznać historię 200 lat literatury flamandzkiej. W muzeum znajdują się dzienniki, rękopisy, listy, dokumenty, zdjęcia, czyli wszystko, co dotyczy dziedzictwa literackiego Flandrii. Het Letterenhuis to nie tylko muzeum, to również archiwum czasopism, ponadto znajduje się tu też biblioteka. W muzeum oprócz wystaw organizowane są różne wydarzenia kulturalne, jak prezentacje książek, odczyty poezji, a nawet kameralne koncerty.
www.letterenhuis.be

Eugeen Van Mieghem Museum

To muzeum, które łączy sie poniekąd tematycznie z historią linii żeglugowej Red Star Line, której poświecone jest osobne muzeum. A dlaczego? Cóż trzeba najpierw wyjaśnić, kim był Eugeen Van Mieghem. To artysta, który urodził się, pracował i zmarł w Antwerpii. Mieszkał w dzielnicy portowej het Eilandje i właśnie codzienność tej dzielnicy, ludzie tam żyjący to był główny temat jego prac. Marynarze, pracownicy portowi, prostytutki oraz emigranci, którzy z antwerpskiego portu wypływali do Ameryki to jego bohaterowie. Jego twórczość to codzienność tamtej epoki. W muzeum można podziwiać blisko 150 prac wykonanych różnymi technikami.
www.vanmieghemmuseum.com

Snijders&Rockoxhuis

To muzeum, które składa się z dwóch części a nazwa wyraźnie to podkreśla. Snijders&Rockoxhuis to dwa domy, dwóch różnych osób. Jeden to dom byłego burmistrza Antwerpii i kolekcjonera sztuki Nicolaasa Rockox, który był też wielkim przyjacielem Rubensa. A drugi to dom flamandzkiego malarza Fransa Snydersa, który malował głównie zwierzęta i martwą naturę. Byli oni nie tylko sąsiadami, ale też ważnymi postaciami w ówczesnej Antwerpii. Obaj w znaczącym stopniu wpłynęli na rozwój kulturalny i społeczny miasta, każdy w swojej dziedzinie. Muzeum Snijders&Rockoxhuis mieści się w zabytkowych budynkach z XVII wieku i możemy tu podziwiać nie tylko kolekcję malarstwa flamandzkiego, ale też wyposażenie domu bogatych mieszczan, w tym artystycznie rzeźbione szafki, ceramikę i gobeliny.
www.snijdersrockoxhuis.be

Het Vleeshuis

W wyjątkowym budynku, który zwraca uwagę prawie każdego przechodnia i jest jednym z najoryginalniejszych i najpiękniejszych budynków w mieście a nazywany jest Domem Mięsa znajduje się muzeum instrumentów muzycznych zwane Klank van de Stad, czyli Dźwięk Miasta. Kolekcja muzeum to nie tylko zabytkowe instrumenty muzyczne czy partytury, ale to opowieść o życiu muzycznym w Antwerpii. Wizyta w muzeum to podróż do krainy dźwięków, bo muzyka towarzyszy nam przez całe życie w różnych formach: koncerty, piosenki w szkole, pieśni kościelne. Tak, jesteśmy otoczeni muzyką i właśnie muzyka w szerokim kontekście jest tematem wystaw w muzeum Het Vleeshuis Klank van de Stad.
www.museumvleeshuis.be

DIVA. Antwerp Home of Diamonds

Muzeum DIVA powstało z połączenia dwóch, które już istniały – muzeum srebra i muzeum diamentów i zostało hucznie otwarte na początku maja 2018 roku. Wizyta w tym muzeum to podróż do świata diamentów, biżuterii i złotnictwa. Kolekcja muzeum to oczywiście w większości biżuteria, ale też zabytkowe naczynia liturgiczne, srebrne zastawy stołowe z różnych epok oraz rysunki projektowe wzorów biżuterii.
www.divaantwerp.be

HeadquARTers

To miejsce, które warto odwiedzić, bo jest to prywatne muzeum, ale nie zupełnie, bo to też siedziba firmy Katoen Natie, która została założona w roku 1854 i początkowo zajmowała się handlem bawełną. W kolejnych dekadach profil oraz zakres działalności firmy zmieniał się i dziś jest to firma logistyczno-transportowa o globalnym zasięgu a jej siedziba mieści się w Antwerpii. HeadquARTers to budynek, w którym mieści się centrala Katoen Natie i tam też znajduje się prywatne muzeum należące do firmy, w którym zorganizowano wystawę stałą pt. ‘3500 jaar textielkunst’ opowiadającą historię tkanin i odzieży.
www.headquarters-katoennatie.com/nl

MoMu Het Antwerpse ModeMuseum

W centrum dzielnicy mody znajduje się Het Antwerpse ModeMuseum, czyli Muzeum Mody Muzeum zostało otwarte w roku 2002 i od razu zdobyło sporą popularność. Każdego roku w muzeum organizowane były dwie wystawy tematyczne. Kolekcja muzeum to obecnie ponad 33000 eksponatów w tym ubrania i dodatki, jak buty, torebki, nakrycia głowy, rękawiczki itd. Obecnie muzeum jest nieczynne z powodu remontu.
www.momu.be

Chocolate Nation

Naprzeciw dworca w styczniu tego roku otwarto muzeum czekolady, czyli Chocolate Nation, które jest największym na świecie belgijskim muzeum czekolady. Wizyta w tym muzeum to atrakcja dla miłośników czekolady, bo mogą oni tam skosztować różnych smaków czekolady, ale też poznają historię tego słodkiego przysmaku. To muzeum, w którym najważniejsza jest opowieść, o czekoladzie, o belgijskich markach czekoladowych, o ludziach, którzy z pasją produkują czekoladę. Bez wątpienia to najsmaczniejsze muzeum w Antwerpii.
www.chocolatenation.be


A to nie wszystkie muzea, bo jest ich w Antwerpii jeszcze więcej, jak choćby Maurice Verbaet Center prywatne muzeum poświecone belgijskiej sztuce powojennej, muzeum koronkarstwa, które znajduje się obok kościoła św. Karola Boromeusza, czy Het Poldermuseum w Lillo albo het Politiemuseum, czyli Muzeum Policji przy ulicy Oudaan.
Na koniec informacja praktyczna dla tych, którzy wybierają się do muzeum w Antwerpii – warto zwiedzać muzeum w ostatnią środę miesiąca. A dlaczego? Ponieważ tego dnia większość muzeów jest dostępna bezpłatnie, ale szczegóły należy najpierw sprawdzić na stronie www.

Galeria
Het Middelheimmuseum

Het Middelheimmuseum

Het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten Antwerpen

Het Letterhuis Antwerpen

Het Vleeshuis Antwerpen

DIVA. Antwerp Home of Diamonds - diamentowe buty

MoMu Het Antwerpse ModeMuseum

MoMu Het Antwerpse ModeMuseum

Katedra w Antwerpii - wystawa  Powrót